Sihirli Mantar Çayı Bir Adamın Damarlarında Büyüdü

Bir adam “sihirli mantarlardan” bir çay demledi ve daha sonra bu karışımı damarlarına enjekte etti; birkaç gün sonra, acil servise giden adamın kanında mantarın büyüdüğü belirlendi.

Adam 22 gün hastanede kaldı ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle yoğun bakım ünitesinde tedavi gördü.

Adam taburcu edilse de, hala uzun süreli antibiyotik ve antifungal ilaçlarla  tedavisi sürüyor.

Rapora göre 30 yaşındaki hasta, kan dolaşımına mantar enjekte ederek bipolar bozukluk ve semptomlarını hafifletmeyi ummuştu. Aile üyeleri, son zamanlarda kendi bipolar ilaçlarını bıraktığını ve “depresif ve manik durumlar arasında gidip geldiğini” belirtti. Adam, LSD ve psilosibin mantarları gibi halüsinojenlerin potansiyel terapötik etkilerini tanımlayan ve mantarları kaynatarak “mantar çayı” haline getirilmesi için internet ortamından derlenmiş tarifler buldu.

Çayı vücuduna enjekte etmeden önce içi pamuk dolu bir çubuktan çektirerek süzdü. Sonraki günlerde halsizlik ve mide bulantısı oldu ve cildi sararmaya başladı. Kısa süre sonra ishal oldu ve kan kusmaya başladı.

Karaciğer ve böbrekler de dahil olmak üzere birçok organı işlevini yitirmeye başladı ve adam yoğun bakım ünitesine nakledildi. Kanı, Brevibacillus mikropuyla bakteriyel enfeksiyon ve Psilocybe cubensis’ten mantar enfeksiyonu için pozitif test edildi, yani enjekte ettiği sihirli mantar artık kanında büyüyordu.

Son yıllarda araştırmacılar, psilosibinin depresyon, anksiyete ve madde bağımlılığı için belki umut verici bir tedavi olabileceğini öne sürüyor, ancak güvenli bir şekilde alınırsa.

Çoğu araştırmada bilim adamları ilacı hap şeklinde uygular,  birkaç durumda doktorlar psilosibini intravenöz enjeksiyon yoluyla vermiştir. Ancak bu enjeksiyonlar sıkı kontrollü dozlarda ve tıbbi gözetim altında yapılır ve canlı mantar içermezler; psilosibin bileşiği tek başına canlı değildir ve vücutta büyüyemez.

Keyif amaçlı kullanıldığında bile, sihirli mantarlar tipik olarak bir çay haline getirilir, çiğ olarak yenir veya kurutulur,  doğrudan kan dolaşımına enjekte edilmezler.

Mantarlar, beyindeki belirli reseptörlerle etkileşime girerek zihin değişikliklerine neden olurlar; özellikle, psilosibin, ruh hali ve algıda rol oynayan beyin kimyasalı serotonin gibi davranan bir madde olan psilosine dönüşür.

Ülkemiz dahil sihirli mantarlar pek çok ülkede yasa dışıdır.

Kullanımı kaygı, korku ve kafa karışıklığının yanı sıra yüksek tansiyon, kusma, baş ağrısı ve mide kramplarını tetikleyebilir. Sihirli mantarlar, bazı zehirli mantar türlerine benzedikleri için ek bir risk taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir