Kombucha Değiştirilerek ‘Canlı Malzemeler’ Yapılabilir

Bilim adamları, simbiyotik bakteri ve maya kültürü (SCOBY) ile fermente edilmiş bir tür çay olan kombucha yapısındaki temel bileşenlerini değiştirerek yeni ‘canlı malzemeler’ yarattılar.

Görünüşe göre bu tür bir ‘çay mantarı’ – bazen ‘anne kombucha’ olarak adlandırılır – sadece ekşi tadı olan içecekler üretmekten çok daha fazlasını yapabiliyor.

Araştırmacılar, kültürün karışımını değiştirerek, ışığı algılama veya kirliliği tespit etme gibi bir gün her türlü pratik uygulamaya sahip olabilecek tasarlanmış canlı malzemeler yapabildiler.

Mevcut çalışmanın geçmişi, MIT’deki araştırmacıların, altın nano-teller gibi cansız yapılara gömülü biyofilmler üretmek için Escherichia coli hücrelerini tasarladığı 2014 yılına kadar uzanıyor.

İnovasyon, tasarlanmış canlı malzemelerle neler yapabileceğini gösterirken, bunu mikroskobik ölçekte yaptı, ancak fabrikasyon malzemeler için iyi bir örnek sunamadı .

Buradaki zorluk, aynı şeyi çok daha büyük bir ölçekte yapmaktı, bu da araştırmacıları sonunda kombucha ile deneyler yapmaya veya daha doğrusu ona hizmet eden simbiyotik kültüre yönlendirdi.

Biyoloji mühendisleri kombucha yöntemiyle malzeme elde etmenin E.coli yönteminden daha kolay ve en az bin kat daha verimli olduğunu söylüyor. 

Araştırmacılar tasarlanmış canlı malzemeler oluşturmak için Saccharomyces cerevisiae adlı bir laboratuvar mayası suşu ile deneyler yaptılar ve onu Komagataeibacter rhaeticus bakterisi ile birleştirdiler.

Araştırmacılar, mayanın bakterilere doğru oranını bulmak ve SCOBY karışımının yoğunluğunu mükemmelleştirmek için çok sayıda deneme yanılma ile sonunda başarılı oldu.

Syn-SCOBY adı verilen mühendislik kültürü içinde bakteriler, içinde S. cerevisiae’nin bulunduğu bir iskele yapısı görevi gören büyük miktarlarda selüloz ürettiler. S. cerevisiae ve enzimleri ortamdaki kirleticilerin veya patojenlerin kimyasallarını algılayabilecek şekilde, ayrıca mavi ışık altında parlayan proteinler üretmek için programlanmış oldu.

Araştırmaların henüz ilk adımları, ancak bu tür bir sistem, ileride insanların evlerinde bile canlılardan tasarlanmış malzemeleri üretme olasılığına işaret ediyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir