Tianwen-1 uzay aracı 10 Şubat’ta Mars Yörüngesine Ulaşacak

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Çin’in Tianwen-1 Mars yörünge aracı ve Mars gezgininin Kızıl Gezegene doğru ilerlediğini ve 10 Şubat’ta yörüngeye ulaşacağını bildirdi.

CNSA’ya göre Tianwen-1,  24 haftadır uzayda ve 3 Ocak Pekin saatiyle Dünya’dan 130 milyon kilometre ve Mars’tan 8,3 milyon kilometre uzaktaydı.  Tüm sistemlerin normal çalışmasıyla uzay aracı 10 Şubat’ta Mars yörüngesine girecek. Beş tonluk uzay aracı, Mars’ın yer çekimi etkisine girmek için itiş takımlarını çalıştırarak yavaşlayacak.

Uzay aracı Tianwen-1 yaklaşık 470 milyon kilometrelik bir yolculuktan sonra, Mars yörüngesine ulaştığında  Dünya’dan yaklaşık 190 milyon kilometre uzaklaşmış olacak. Dünya ile Tianwen-1 arasındaki uzun mesafe, yaklaşık 10 dakikalık iletişim gecikmesi anlamına geliyor, bu nedenle uzay aracının gerçek zamanlı kontrolü mümkün değildir. Uzay aracı belirli komutları otomatik olarak yerine getirecek.

Yörüngeye girdikten sonra Tianwen-1, göreve dahil bir Mars gezgininin iniş girişimi için hazırlanmaya başlayacak. Yörünge aracı, NASA’nın Viking 2 iniş sahasının güneyinde ki iniş alanını görüntülemeye başlayacak.

Mars gezgininin gezegene iniş işlemi hazırlıkları zaman alacağından Mayıs ayına kadar iniş gerçekleşmeyecek.

İniş yapılabilirse, kabaca 240 kilogram ağırlığında ki güneş enerjili Tianwen-1 gezgini, Subsurface Exploration Radar cihazı ile yüzey toprağı özelliklerini ve potansiyel su-buz dağılımını inceleyecek. Mars gezgini ayrıca yüzey bileşimini, Mars iklimini ve çevrenin özelliklerini analiz edecek.

Mars yolu bu yıl hareketli geçecek, Tianwen-1, Kızıl Gezegene en son gönderilen üç uzay aracından biridir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hope Mars sondası, 9 Şubat’ta Tianwen-1’den bir gün önce Mars’a ulaşacak, bu arada NASA’nın Perseverance gezgini, iniş girişimini 18 Şubat’ta gerçekleştirecek.

 

Çin’in Tianwen-1 Mars sondası, Dünya’dan 24 milyon kilometre uzaklıkta çekilmiş bir fotoğrafta uzay aracından fırlatılan küçük bir kamera tarafından görüntüleniyor. (Görsel Kaynağı: CNSA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir