İran % 20’ye Kadar Uranyum Zenginleştiriyor. Bunun Anlamı Ne ?

İran  % 20′ ye kadar  saf uranyum zenginleştirdiğini açıkladı. Bu bir nükleer bomba geliştirebilecekleri anlamına geliyor mu?

İran  resmi haber ajansı Islamic Republic News’e göre, uranyum zenginleştirme süreci 4 Ocak Pazartesi günü  başladı. Bu % 20’lik saflık oranı, Başkan Donald Trump’ın 2018’de çekildiği  İran nükleer anlaşması kapsamında izin verilen % 3,67’lik sınırı aşıyor.

Zenginleştirilmiş uranyum nükleer reaktörlerde ve nükleer bomba yapımında kullanılabilir, ancak% 20 saflık neden  önemli ? Bilim insanlarına göre % 20, nükleer silah yapmak için pratikte kabul edilen en düşük zenginleştirme sınırı.

Zenginleştirilmiş uranyum nedir?

Uranyum, yeryüzünde doğal olarak oluşan radyoaktif bir elementtir. Dünya’nın kabuğunda bulunan uranyum, öncelikle atom ağırlıklarına göre iki farklı izotoptan veya uranyum formundan oluşur. Uranyum-238, uranyum-235’ten daha ağırdır ve daha yaygındır, doğal uranyumun% 99’undan fazlasını oluşturur.

Yaygın olan uranyum-238, çoğu nükleer reaktörde ya da nükleer bombalarda kullanılamaz. Bu amaçlar için uranyum-235 gereklidir. Bunun nedeni, daha hafif izotopun “bölünebilir” olmasıdır. Bir nötron bir uranyum-235 atomuna çarptığında, çekirdek bölünerek başka nötronlar fırlatır ve daha sonra diğer uranyum-235 atomlarıyla çarpışarak bir nükleer füzyon zincir reaksiyonu oluşturur. Bu, ısı ve karşılığında da enerji üretir.

Bir nükleer bombada, füzyon,oluşan enerji büyük bir patlamayla serbest kalıncaya kadar, süper kritik reaksiyon olarak bilinen bir olayla sürekli artan bir oranda gerçekleşir. Bu süper kritik reaksiyonu gerçekleştirmek, nükleer enerji üretmek için gerekenden daha yüksek uranyum-235 konsantrasyonları gerektirir.

Uranyum-238’de parçalanabilir, ancak bir nükleer zincir reaksiyonunu sürdüremez, ancak zenginleştirme olarak bilinen karmaşık bir kimyasal işlemle, uranyum-238’den uranyum-235 elde edilebilir.

Uranyum cevheri (hem uranyum-238 hem de uranyum-235 izotoplarından oluşan) önce  kimyasal bir reaksiyonla gaza dönüştürülür, daha sonra gaz yüksek hızlarda santrifüjlenir. Bu, daha ağır uranyum-238 izotoplarını tüpün duvarına doğru çeken yoğun bir merkezkaç kuvveti oluşturur ve daha hafif 235 izotoplarını çıkarılabilecekleri merkeze doğru biriktirir.

Küçük bir miktar uranyum-238 ortamdan uzaklaştırılır ve gaz başka bir tüpe konularak işlem tekrarlanır, ve tekrar tekrarlanır daha sonra tekrar, böylece uranyum-235 konsantrasyonu yüz binlerce dönüşle yavaşça artar.

En yaygın nükleer reaktörler,% 3 ile% 5 arasında uranyum-235 içerecek şekilde zenginleştirilmiş yakıt kullanır. Nükleer silahlar için uranyum genelde % 90’a kadar zenginleştirilir. Ancak durum böyle olmak zorunda değil uzmanlara göre, nükleer enerji için  tasarlanmış bir tesisin nükleer silahlar için kolayca yeniden yapılandırılabileceğini söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir