Güve Antenli Drone Koklayabiliyor

Bilim insanları Smellicopter olarak adlandırdıkları, bir güve anteni ile kokuları algılayan küçük bir drone geliştirdiler.

Bu gerçek bir güvenin anteninden gönderilen elektrik sinyallerini izleyen ve dronun bir koku kaynağına kilitlenip ona doğru ilerlemesine yardımcı olan bir sistem. Uzun vadede, bu sistemin dronları bomba gibi nesneleri koklayarak bulması için kullanılması düşünülüyor.

Olayın kahramanı, tıpkı diğer güveler gibi son derece hassas bir koku duyusuna sahip olan şahin güvesi Manduca sexta. Bir güve, bir çiçeğin veya potansiyel bir eşin kokusunu aldığında, koku molekülleri anten içindeki proteinlere bağlanır ve bu proteinler, belirli kimyasallara atanmış nöronları harekete geçirir. Bu, antenlerin araştırmacıların yararlanabileceği elektrik sinyalleri ürettiği anlamına gelir.

Yarı güve yarı makine dronu oluşturmak için  antenlerini çıkarmadan önce dondurucuda bir şahin güvesine soğuk anestezi uygulandı. Sonra bir anteni kesildi ve antenin her iki ucu ince bir tele geçirildi. Mühendisler kalbin attığı anda ürettiği elektrik voltajını ölçen cihazlara çok benzer şekilde, antenlerin koku algıladığı anda ürettiği elektrik sinyalinin ölçülebilir olduğunu söylüyor.

Mühendisler Smellicopter’i gerçek bir güvenin yapacağı gibi kokuları aramaya programladılar. Bir kokuyu alabiliyorsanız, kokunun kaynağı rüzgarın tersi yönünde olma ihtimali yüksektir. Doğada da bu durum  benzer şekilde gerçekleşir kokunun kaynağı kesilirse bu tip hayvanlar sağ ve sol yönlere hareketlerle rüzgarın geliş yönünü bulmaya çalışırlar. Mühendis ekibi Smellicopter’i aynı şeyi yapması için programladi. Smellicopter, rüzgar yön değiştirirse veya rotanın biraz dışına çıkarsa kokuyu kaybetmemek için çapraz hareketlerle kokuya yaklaşacak.

Drone ayrıca etrafı koklarken engelleri algılamasına ve bunlardan kaçınmasına izin veren lazer sensörlerle donatılmıştır.

Araştırmacılar, Smellicopter’ın her zaman yüzde 100’lük bir başarı ile koku kaynağına ulaştığını keşfettiler. Bunun nedeni trilyonda bir parça ölçeğinde küçük kokuları algılayabilen güve anteninin aşırı hassasiyetidir.

Elbette, şu anda insanlığın çiçekleri koklayan bir güve dronuna pek ihtiyacı olmayabilir, bu nedenle araştırmacılar şimdi bombalarla ilişkili kokuları algılayan antenli güveler oluşturmak için gen düzenlemeyi kullanmanın yollarını araştırıyorlar.

İyi de bu mühendislik tasarımı güveler insan yapımı malzemelerin kokusuna, normal güvelerin  çiçek kokusuna karşı olduğu kadar duyarlı olabilir mi? Yani, araştırmacılar, evrimin yüz milyonlarca yıldır güve için mükemmelleştirdiği bir koku hissini yeniden düzenleyebilir mi?

Araştırmacılar teorik olarak, daha da fazla hassasiyet oluşturulabilir diyor.

Smellicopter’in şu anki sınırlamalarından biri, bedenden ayrılan  güve antenlerinin ortalama olarak sadece iki saat canlılıklarını koruyor olmalarıdır. Dronlar daha da kısa süre dayanıyor (bir şarjla en fazla 10 dakika), bu nedenle pil ömrü aslında daha büyük bir sorun.

Belki de geleceğin makineleri hem insan mühendisliğinin hem de evrim mühendisliğinin en iyi yönlerini birleştirecek; Sonuçta biz insanlar, güvelerin hassasiyetine yaklaşan bir koku sensörü henüz icat edemedik.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir