EnChroma Gözlük Renk Körü İnsanlar İçin Uygun mu?

EnChroma gözlük nedir?

Renkleri yeterli seviyede görememek veya renkli görme eksikliği, belirli renk yansımalarının derinliğini veya zenginliğini göremeyeceğiniz anlamına gelir. Genellikle bu renk körlüğü olarak adlandırılır.

Genel olarak terim renk körlüğü olarak kullanılmasına rağmen, tam renk körlüğü oldukça nadirdir. Bu durum , nesneleri yalnızca siyah, gri ve beyaz tonlarında gördüğünüz zaman oluşur. Genelde renk körlüğü terimini , zayıf renk görüşü olan insanlar ya da kırmızı ve yeşili ayırt etmekte güçlük çekenler için kullanırız .

Özellikle erkeklerde renk körlüğü yaygındır. Kalıtsal bir durumdur, ancak sonradan da oluşabilir . Gözler yaralanma nedeniyle veya görmeyi etkileyen başka bir hastalık nedeniyle hasar görürse ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlar ve yaşlanma da renk körlüğüne neden olabilir.

EnChroma gözlüklerinin, renkler arasındaki farklılıkları tespit etmeye yardımcı olduğu iddia ediliyor. Ayrıca, renk körlüğü olan kişilerin tam olarak algılayamayacağı renklere ek canlılık kattıklarını iddia ediyorlar.

EnChroma gözlükleri yaklaşık on yıldır piyasada. Birkaç internet videosu, EnChroma gözlüklerini takan ve dünyayı ilk kez tam renkli gören renk körü insanları gösteriyor.

Bu videolarda gözlükler etkileyici görünüyor. Ama bu gözlüklerin gerçekte işe yarama olasılığı nedir?

EnChroma gözlük işe yarıyor mu?

EnChroma gözlüklerin çalışma şeklini anlamak için öncelikle, renk körlüğünün nasıl meydana geldiği hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

İnsan gözü, renge duyarlı üç fotopigment içerir. Bu fotopigmentler, retinada koni adı verilen reseptörlerin içinde bulunur. Koniler gözlerinize bir nesnede ne kadar mavi, kırmızı veya yeşil olduğunu söyler. Daha sonra beyninize renkli nesnelerin ne olduğu hakkında bilgi verirler.

Belli bir fotopigmente yeteri kadar sahip değilseniz, o rengi görmekte sorun yaşarsınız. Zayıf renk görme vakalarının çoğu kırmızı-yeşil renk eksikliğini içerir.

EnChroma gözlükler aslında, lazer cerrahisi işlemleri sırasında doktorların kullanması için tasarlandı. Başlangıçta, ışığın dalga boylarını abartan özel bir malzeme ile kaplanmış güneş gözlüğü olarak üretildiler. Bu, renklerin doygun ve zengin görünmesi gibi fazladan bir etkiye sahip olmalarına yaradı.

EnChroma gözlüklerin mucidi, bu lensler üzerindeki kaplamanın aynı zamanda zayıf renk görüşüne sahip kişilerin daha önce tespit edemedikleri pigment farklılıklarını görmelerine de olanak sağlayabileceğini keşfetti.

Ön araştırma, gözlüklerin işe yaradığını, ancak herkes için ve çeşitli düzeylerde işe yaramadığını gösteriyor.

Kırmızı-yeşil renk körlüğü olan insanlarda denendiğinde herkeste değil ancak küçük oranlarda işe yaradığı görüldü.

EnChroma şirketi, özellikle tam renk körlüğü olan kişiler için gözlüklerinin yardımcı olmayacağına açıklıyor. Bunun nedeni, gözlüklerin işe yaraması için en azından bazı renkleri ayırt edebilmeniz gerektiğidir.

Şimdilik daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Ancak hafif veya orta derecede renk körlüğü olan kişiler için çalışıyor gibi görünüyorlar.

Renk körlüğü için tedaviler

EnChroma gözlükler, kırmızı-yeşil renk körü olan kişiler için heyecan verici bir seçenek. Ancak diğer seçenekler biraz sınırlıdır.

Renk körlüğü için kontakt lensler mevcuttur.

Renk körlüğü kalıtsal olan kişiler için gen tedavisi şu anda araştırılmaktadır, ancak henüz piyasada hiçbir ürünü bulunmamaktadır.

EnChroma gözlükle dünyayı nasıl görürüz?

Renk körlüğü hafif, orta veya şiddetli olabilir. Ve renkli görüşünüz zayıfsa, bunun farkında bile olamayabilirsiniz.

Başkalarına canlı bir sarı gibi görünen şey, size donuk gri görünebilir. Ancak birisi bunu söylemese herhangi bir tuhaflık olduğunun farkında olmazdınız.

Sınırlı renk görüşü, dünyayla etkileşim şeklinizi etkileyebilir. Örneğin, araba sürerken kırmızı bir işaretin nerede bitip ardındaki gün batımının nerede başladığını ayırt etmekte güçlük çekebilirsiniz.

EnChroma gözlüklerini taktıktan sonra renkleri farklı görmeye başlamanız genellikle 5 ila 15 dakika sürer.

Anekdot olarak, bazı insanların dünyanın görünme biçiminde dramatik bir fark yaşadığı görülüyor. Bazı durumlarda, EnChroma gözlüklerini takan kişiler, çocuklarının gözlerinin ayrıntılarını ve derinliğini veya eşlerinin saç rengini ilk kez görebildiğini iletiyor.

Bu örnek olaylar hakkında bir şeyler duymak ilham verici olsa da kesin örnekler değiller. Çoğu durumda, bir değişikliği fark etmek için gözlük takmak ve yeni renkleri görmek için “pratik yapmak” gerekiyor. Özellikle zengin veya benzersiz renkleri göstermesi için renkleri iyi gören bir kişiye ihtiyacınız olabilir, böylece gözlerinizi renkleri tanımak için eğitebilirsiniz.

Sonuç

EnChroma gözlükleri, renk körlüğünün tedavisi değildir. Gözlükleri çıkardığınızda, her şey eskiye döner. Gözlüğü deneyen bazı kişiler anında  sonuç alırken, bazıları etkilenmez.

EnChroma gözlüklerini düşünüyorsanız, göz doktorunuzla konuşun. Bu tür bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını görmek için gözlerinizi test edebilir ve özel renk körlüğünüz için beklentileriniz hakkında sizinle konuşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir