Perseverance Mars’ta Yaşam Arayışını Şubat’ta Başlatıyor

18 Şubat’ta, Mars 2020 görevi, Mars ekvatorunun yakınında Jezero adlı küçük bir kraterde başlayacak. Görevin baş kahramanı Perseverance adında bir uzay gezgini, bölgeyi keşfedecek, kayaları analiz edecek ve 2026’da Dünya’ya gönderilecek örnekleri toplayacak. Görev ayrıca, yeni keşifler yapacak olan Ingenuity adlı bir helikopter drone içeriyor.

Jezero krateri merak uyandırıyor çünkü bir zamanlar sıvı suyla doluydu ve suyun etkilerine dair önemli kanıtlar içermesi bekleniyor. Kraterin bir zamanlar yaşama ev sahipliği yapması olasılığı onu daha da önemli kılıyor. Nitekim, Mars 2020 görevinin bir kısmı, yaşam belirtilerini ve kayalarda korunmuş olabilecek biyo-imzaları aramaktır.

Şu anda Kızıl Gezegenin yörüngesinde bulunan Mars Keşif Orbiteri, Perseverance’ın karşılaşabileceği kaya türlerini uzaktan inceliyor ve  bölgenin çok sayıda görüntüsünü araştırmacılara gönderiyor.

Mars bir zamanlar bugün gördüğümüz çorak gezegenden çok farklıydı. Yaklaşık 4 milyar yıl önce, Mars’taki, Güneş Sistemindeki en büyük yanardağlar, atmosfere büyük miktarda gaz ve toz pompalamaya başladı. Bu, sera etkisine bağlı olarak  sıcaklıkların yükselmesine ve sıvı suyun yüzeyde birikmesine neden oldu. Atmosfer, bulutları ve yağmuru barındırarak, yaşamın ortaya çıkması için uygun koşulları yaratmış olabilir.

Ancak yaklaşık 3,7 milyar yıl önce, gezegendeki  manyetik alan yok oldu ve içeriden dışarıya doğru soğumaya başladı.

Yüzey soğudukça, sıvı su kutuplarda dondu veya yüzey tabakası donmuş hale geldi. Bir asteroit çarpması ile aniden ısınan alanlarda, donmuş haldeki  yüzey erir ve sellere yol açar. Bugün, bu sellerin oyduğu devasa kanallar gezegende yara izleri gibi görünüyor.

Gezegen jeologları, Jezero kraterinin en az iki kez suyla dolduğunu ve ortaya çıkan göllerin uzun ömürlü olduğunu, belki 10 milyon yıl varlıklarını sürdürdüklerini ve sonunda yaklaşık 3.7 milyar yıl önce kaybolduklarını düşünüyor.

Krater yaklaşık 50 kilometre çapında ve Mars Keşif Orbiterindeki kameralar kullanılarak detaylıca incelenmiştir. Görünür ve kızılötesi ışığın çeşitli frekanslarından elde edilen görüntüler, kayaların bileşimini ayrıca zaman içinde nasıl yıprandıklarını ortaya koyuyor.

Kraterin bulunduğu kayalar başlangıçta demir, magnezyum ve silikatlar içeren bir mineral olan olivin ve karbonatlardan oluşuyordu.

Suyun Ardından

Krater içinde, jeologların ancak çevreden gerekli mineralleri taşıyan suyun varlığında bulunabileceğine inandıkları kil oluşmuştur. Bunun, görünür katmanlar halinde oluşması muhtemeldir. Araştırma başka bir bulgu ile bağlantılı halde ilerliyor. Bilim insanları 1983’te Avustralya’daki benzer kayalarda 3.5 milyar yıl önce oluşan fosilleşmiş hücrelerin kanıtlarını keşfettiler. Bunlar Dünya’daki yaşamın en eski jeolojik kanıtını temsil ediyorlar.

Bu, Jezero kraterinde benzer kanıtların mevcut olabileceği ihtimalini doğuruyor. Ancak önemli sorularımız var. Perseverance gezgini bu kanıtları bulabilecek mi ve yeterince detaylı bir analiz yeteneğine sahip mi ?

Tamamen yaşam belirtilerini aramak için tasarlanmış bu görev için bile büyük zorluklar bulunuyor. Sonuçta sınırlı sayıda ekipman var ve operasyon ekibi görevi çok uzak bir mesafeden gerçekleştirmek zorunda.

Yine de Perseverance daha sonra topladığı Mars örneklerini Dünya’ya gönderecek. Bunun avantajı, örnek kayaların çok çeşitli aletlerle daha detaylı incelenebilecek olmasıdır.

Kaynak: NASA-Jezero Krateri’nin Antik Göl Kıyısı

 

One thought on “Perseverance Mars’ta Yaşam Arayışını Şubat’ta Başlatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir