Ahtapot ve Kalamarlar Kendi Genlerini Yönetiyor

Ahtapotlar zaten oldukça tuhaf canlılardır fakat yeni bir özellikleri daha keşfedildi. Ahtapotların ve kafadanbacaklı akrabalarının, neredeyse gezegendeki tüm diğer organizmalardan farklı bir şekilde evrimleştikleri ortaya çıktı.

Bilim adamları 2017’de , ahtapotların, bazı kalamar ve mürekkep balığı türleriyle birlikte, belirli aralıklarla RNA (ribonükleik asit) dizilerini ortamlarına uyum sağlamak için düzenlediklerini keşfettiler.

Bu ilgi çekici çünkü çok hücreli hayvanlarda genellikle evrimsel mekanizmalar bu şekilde işlemiyor. Bir organizmada temel bir değişiklik olacaksa bu DNA’da genetik bir değişiklikle yani mutasyonla başlar.

Bu genetik değişiklikler daha sonra DNA’nın moleküler yardımcısı RNA tarafından eyleme dönüştürülür. DNA’yı talimatların bir bütünü olarak düşünürsek, RNA ise her hücremizde talimatları yerine getiren, düzenleyen  ve tüm organizmanın devamlılığı için gerekli proteinleri üreten molekül olarak düşünebiliriz.

Ancak RNA sadece talimatlar yürütmekle kalmaz – bazen doğaçlama yapar ve hücrede hangi proteinlerin üretildiğini RNA düzenleme adı verilen nadir bir işlemle değiştirir.

Böyle bir düzenleme gerçekleştiğinde, proteinlerin çalışma şekli değişebilir ve organizma herhangi bir genetik mutasyona uğramadan genetik bilgisinde ince farklılıklar oluşabilir. Çoğu organizmada bu gerçekleşmiyor, çünkü karmaşıktır ve  sorunlara neden olabilir.

Araştırmacılar daha önce, kalamarın sinir sistemindeki RNA’nın yüzde 60’ından fazlasını düzenlediğini keşfetmişlerdi (2015). Bu düzenlemeler, muhtemelen okyanustaki değişken sıcaklıklara uyum sağlamak için beyin fizyolojisini değiştirdi. Aynı ekip 2017’de daha da şaşırtıcı bir şey buldu. En az iki ahtapot türü ve bir mürekkep balığı aynı şeyi düzenli olarak yapıyordu.

Evrimsel karşılaştırmalar yapmak için, bir nautilus (omurgasızların kafadanbacaklılar sınıfına dahil kabuklu bir hayvan ) ve bir gastropod sümüklüböceğine de baktılar ve RNA düzenleme özelliğinin bunlarda bulunmadığını gördüler.

Araştırmacılar, kafadanbacaklıların koleoid alt sınıfına ait olan bu hayvanlarda yüz binlerce RNA analizi yaptılar. Akıllı RNA düzenlemesinin özellikle koleoid sinir sisteminde yaygın olduğunu buldular.

Coleoidea-Koleoid’ler (iki solungaçlılar ) alt sınıfı, mürekkep balıklarını, kalamarları ve ahtapotları içeren omurgasız hayvanlar sınıfıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir