COVID-19 Hastalığını Önleyen Yeni Bir Tedavi Yöntemi Deneniyor

İngiltere’deki bilim insanları,  uzun etkili bir antikor çalışmasında yer almaları için ilk katılımcıları kabul etti. Tedavi etkili olursa, koronavirüs (SARS-CoV-2)  bulaşmış kişilerin  COVID-19 hastalığını geliştirmesini önleyebilir.

Araştırmacılar aşı için geç kalındığı durumlarda virüs kapmış kişilerin tedavisi için enjeksiyon yoluyla anında müdahale edilebilecek bir tedavi geliştirmeyi umuyorlar.

Evet bu, COVID-19 için duyduğunuz ilk antikor tedavisi değil.  ABD Başkanı Donald Trump’a hastalığa yakalandığında monoklonal antikorlar verilmişti. Ancak bu antikor tedavileri, hafif veya orta derecede COVID-19 hastalarına verilir.

AZD7442 olarak adlandırılan ve UCLH ve AstraZeneca tarafından geliştirilen bu yeni antikor tedavisi farklı bir şekilde çalışıyor.

AZD7442, her ikisi de SARS-CoV-2 başak proteininin reseptör bağlanma alanını hedefleyen iki monoklonal antikor AZD8895 ve AZD1061 birleşimidir. Antikorların virüs başak proteinini hedefleyerek hücrelere yapışmasını engelleyerek, enfeksiyonu durdurması bekleniyor.

Antikorlar, bir virüsün, bakterinin veya başka bir patojenin belirli bir bölümüne (antijen adı verilen) kilitlenen ve bağışıklık sistemi tarafından hedef alınabilmesi için ‘işaretleyen’ veya hücrelerimizi istilaya karşı doğrudan koruyan küçük Y şeklindeki proteinlerdir.

Normal şartlarda antikorlar, bir enfeksiyondan sonra vücudunuz tarafından üretilirken, monoklonal antikorlar bir laboratuvarda klonlanır ve bağışıklık sistemine mücadelede yardımcı olması için  enjekte edilebilir.

Araştırmacılar, 3. aşama denemesine yeni başlanan AZD7442’nin virüse maruz kalmış ancak henüz semptomları olmayanlar için koruma sağlamasını umuyorlar. İlk etapta COVID-19 hastalığının oluşumunu durdurmaya çalışıyorlar. Ayrıca bu tedavi şeklinin, 6-12 aylık bir süre boyunca  etkili olabileceği düşünülüyor, yani tıbbi nedenlerle aşıyı alamayan kişilerin  hastalıktan korunmak için bir alternatifi olacak.

Çalışma,  kanser ya da AIDS hastaları gibi, bağışıklık sistemi aşıları kaldıramayacak kadar zayıf kişilerin korunması açısından önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir