99 Milyon Yıllık Yeni Bir Çiçek Tanımlandı

Bilim adamları, Valviloculus pleristaminis  adında, gizemli, soyu tükenmiş bir çiçeği tanımladılar. Bu bitki, bir zamanlar Kretase döneminde (142 milyon yıl önce başlayıp 65 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen jeolojik dönem) dinozorların hala Dünya’da hüküm sürdüğü zamanlarda çiçek açıyordu. Bir gün çiçek reçineye bulandı ve böylece kehribara hapsoldu, milyonlarca yıllık zaman yolculuğu böylece başladı.

Profesör George Poinar Jr., kehribarın saklayıcılığı konusunda bir otorite olarak görülüyor ve çiçeğin 100 milyon yıl önce var olan bir ormanın mirası olduğunu düşünüyor.

Poinar, çiçeğin yaklaşık 2 milimetre genişliğinde olduğunu ve  spiral gibi düzenlenmiş yaklaşık 50 stamene (çiçeklerde erkek organ) sahip olduğunu bildiriyor. Küçük olmasına rağmen, detaylar  şaşırtıcı derecede korunmuştur. Poinar çiçek örneğinin  muhtemelen birçok benzer çiçeği içeren, bazıları muhtemelen dişi olan bitki üzerindeki bir kümenin parçasıydı diyor.

Bu örnek, Myanmar’daki amber madenlerinde bulundu ve tarihi yaklaşık 99 milyon yıl öncesine, Orta Kretase’ye kadar uzanan deniz tortul çökeltilerinde korunarak günümüze kadar ulaştı.

Araştırmacılara göre,  V. pleristaminis, muhtemelen Laurales ( Defnegiller) takımına ait ve özellikle Monimiaceae ve Atherospermataceae familyalarına bir miktar benzerlik göstermektedir.

V. pleristaminis ve benzer kehribar fosiller  Süper Kıta Pangea’nın parçalanması ve tektonik göçlerin tarihlenmesi açısından  önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir