Kendi Çatlaklarını ‘İyileştirebilen’ Akıllı Telefon Ekranları

Akıllı telefonunuzu düşürmek genellikle bir sonraki telefonunuza kadar kırık bir ekranla yaşamak  ya da ekranı tamir ettirmek anlamına gelir ki bu da oldukça pahalı bir işlem. Fakat araştırmacılar bir süredir, kendi kendini iyileştiren ekran teknolojisini  gerçekliğe dönüştürmekle meşgul.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden  bir ekip, kendi çatlaklarını ve diğer fiziksel hasarları onarabilen kendi kendini iyileştiren bir elektronik malzeme geliştirdi. Bu malzeme gücünü  keten tohumu yağından alıyor.

Keten tohumu yağı, keten bitkisi tohumlarından yapılır ve bu tohumlar, renksiz poliimide CPI (halihazırda telefon ekranlarında kullanım bulan bir malzeme) eklenmek üzere  araştırmacılar tarafından değiştirilmiştir.

Bu ilave yağ bileşeni, CPI kırıldığında oluşan çatlaklara sızabilir ve bilim adamları onu büyük ölçekte kararlı bir şekilde çalıştırabilirlerse, olası bir hasardan sonra kendi yaralarını sarabilen ekranlara kavuşmuş olacağız.

Araştırmacılar, hasarlı polimer malzemelerin fiziksel özelliklerini ve kullanım ömrünü kökten çözebilen, kendi kendini iyileştiren, renksiz bir poliimid geliştirmeyi başardıklarını söylüyor.

Bu iyileşmeye yardımcı olan keten tohumu yağı önce mikrokapsüllere yüklendi ve daha sonra bir silikon malzeme ile karıştırıldı. Bu malzeme daha sonra yürütülen deneylerde CPI’nin üzerinde bir kaplama olarak kullanıldı.

Malzemenin tasarımı, CPI’deki çatlakların mikrokapsüllerde kırılmalara yol açarak depolanan yağın serbest kalması şeklinde çalışır. Yağ maddesi havayla temas ettiğinde sertleşir ve  malzeme neredeyse yenisi kadar iyi hale gelir.

Daha da iyisi, daha önce keşfedilen benzer kendi kendini iyileştiren materyallerin aksine, bu malzeme oda sıcaklığında ve fazladan  basınca ihtiyaç duymadan çalışır. Araştırmacılar, daha yüksek sıcaklıklar, daha yüksek nem ve ultraviyole ışığın iyileşme sürecini hızlandırabileceğini bildiriyor.

UV radyasyonu altındaki ideal koşullarda, malzeme esnekliğini korurken yeni çalışmaya göre 20 dakika gibi kısa bir sürede çatlakların yüzde 91’ini kapatıyor.

Bu teknolojiyi laboratuvardan akıllı telefon ekranlarına taşımak için daha yapılacak çok iş olsa da, şimdiye kadarki bulgular cesaret verici.

Katlanır ekranlı telefonlar artık piyasada olsa da, pahalı olmaya devam ediyorlar ve dayanıklılıklarıyla ilgili hala sorular var. Gelişen bu teknoloji, katlanır olsun ya da olmasın telefon ekranlarını daha sağlam hale getirebilir.

Bu teknolojinin faydaları, kırık akıllı telefon ekranlarının da ötesine geçebilir: CPI, yapay deriden güneş panellerine kadar her yerde kullanılabilecek bir malzemedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir