İsrail’de Ortaya Çıkarılan Testide 3 Bin 800 Yaşında Bir Bebek Bulundu

 

İsrail’deki arkeologlar, 3 bin 800 yıllık bir testi ortaya çıkardılar, ilginç bir şekilde içinde bir bebeğin iskeleti bulunuyordu. Testiyi bulan ekip yetkilileri bu tür bebek cenazeleri çok nadir olmasa da, bebeklerin neden bu şekilde gömüldüğünün bir muamma olduğunu söylüyorlar.

Bazı görüşlere göre bebek ölmüş olsa bile onu çevreden koruma ihtiyacından bu şekilde gömülüyor, bazılarına göre ise testi anne rahmini simgeliyor ve bu şekilde Doğa Ana’ya geri dönmüş oluyor.

Testinin  bulunduğu 4.000 yıllık Jaffa şehri, Kudüs’ten sonra İsrail’in en kalabalık ikinci şehri olan Tel Aviv’in en eski kısmıdır, burası dünyanın en eski liman şehirlerinden biriydi ve yaklaşık MÖ 900’den beri neredeyse sürekli olarak işgallerle boğuştu.

Bebek cenazesi modern gözlere ne kadar garip görünse de, bölge için alışılmadık bir bulgu değil. Araştırmacılar farklı zaman dilimlerinde testi içerisinde gömülmüş bebeklerin görülebildiğini ekliyor.

Jaffa dört bin yıldır neredeyse sürekli olarak yerleşim bölgesi olduğundan, Helenistik, Haçlı ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılara da rastlanıyor. Örneğin, başka bir yerde araştırmacılar, MÖ 4. yüzyıldan 1. yüzyıla kadar Helenistik döneme ait ithal amfora (seramik kaplar) parçalarıyla dolu büyük bir çukur buldular. Şarap için kullanılan bu kabaca 2.300 yıllık amforalar Rodos ve Kos gibi çeşitli Yunan Ege Adaları’nda üretilmişti. Bu bulgular Jaffa ile Yunanistan arasındaki ticaret yollarının sağlam olduğuna dair daha fazla kanıt sağlıyor.

Arkeologlar ayrıca: Helenistik, Haçlı (12. – 13. yüzyıllar), geç Osmanlı (18. yüzyıl sonu – 20. yüzyıl başı) dönemlerine ait 30 sikke; Osmanlı İmparatorluğu’na ait en az iki at ve çanak çömlek kalıntıları; Roma ve Haçlı zamanlarından 95 cam eşya  buldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir