Uzaylı Avcıları En Yakın Yıldız Sisteminden Gelen Gizemli Sinyalin Peşinde

Uzaylı medeniyetlerden radyo sinyalleri arayan gök bilimciler, Güneş’e en yakın yıldız sistemi olan Proxima Centauri’nin yönünden “ilginç bir sinyal” tespit ettiklerini bildirdi.

The Guardian’ın haberine göre, araştırmacılar hala keşif hakkında bir makale hazırlıyor ve halka açıklanan bir şey yok. Ancak sinyalin, Nisan ve Mayıs 2019’da Avustralya’daki Parkes teleskobunda tespit edilen 980 MHz radyo dalgalarından oluşan dar bir sinyal olduğu bildiriliyor. Parkes teleskobu, güneş sisteminin ötesindeki teknolojik kaynaklardan gelen radyo sinyallerini aramak için 100 milyon dolarlık Çığır Açan Dinleme projesinin bir parçasıdır. 980 MHz sinyali bir kez belirdi ve bir daha asla algılanmadı. Bu frekans önemlidir, çünkü bu radyo dalgaları bandında genelde insan yapımı araçlardan ve uydulardan gelen sinyaller bulunmaz.

Parkes teleskobu , zaten her zaman olağan dışı radyo sinyallerini algılar – insani kaynaklar, güneşin doğal radyo dalgaları ve güneş sisteminin dışındaki doğal kaynaklar arasında, etrafta yayılan çok sayıda radyo dalgası vardır. Ancak bu sinyal, Dünya’dan sadece 4,2 ışık yılı uzaklıkta, doğrudan Proxima Centauri sisteminden gelmiş gibi görünüyor. Daha da ilginci sinyal gözlemlenirken, bir gezegenin hareketinin neden olacağı gibi  hafifçe değişti. Proxima Centauri, Dünya’dan% 17 daha büyük bir kayalık gezegene ve bir gaz devi gezegene sahiptir.

The Guardian, 1977’de tespit edilen ve aynı zamanda bir tekno imzayı andıran ünlü bir radyo sinyali olan “Wow!” dan bu yana ilk ciddi uzaylı sinyali adayı olarak  bu sinyaldeki verilere isimsiz bir kaynaktan alıntı yaptı. Ancak bu sinyalin sıradan bir kökene sahip olabileceği konusunda da uyardı.

Uzaylı iletişimini araştırmanın zorluğu, hiç kimsenin uzaylıların nasıl iletişim kurabileceğini bilmemesidir ve hiç kimse evrendeki tüm  doğal radyo dalgaları kaynaklarını da bilmiyor. Dolayısıyla, makul derecede teknolojik görünen ve  doğal açıklamaları olmayan sinyaller geldiğinde, uzaylıları düşünmek cazip geliyor. Şimdiye kadar, bu sinyalle ilgili hiçbir veri halka açıklanmadı ve halka açıklandığında bile net cevaplarımız olmayacak; Sonuçta  Wow sinyalinde de böyle olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir