Çin, Dünya’nın En Büyük Radyo Teleskobunu Uluslararası Bilim İnsanlarına Açıyor

Guizhou eyaleti Pingtang’da, dünyanın en büyük radyo teleskobu olan Beş yüz metre Açıklıklı Küresel Teleskobu (FAST) bulunuyor ve şimdi, FAST kapılarını dünyanın dört bir yanından gök bilimcilere açıyor.

Çin, bu teleskobu araştırmaları için kullanmak isteyen yabancı bilim adamlarının isteklerini önümüzdeki yıl (2021) kabul edecek.

1.600 fit (500 metre) çapındaki devasa çanağı ile FAST, yalnızca en büyük değil, aynı zamanda Dünya’nın en  hassas teleskobu. Bu yılın Ocak ayında tam anlamıyla faaliyete geçen FAST, cep telefonlarına ve bilgisayarlara izin verilmeyen 5 kilometrelik bir “radyo sessizlik” bölgesi ile çevrilidir.

FAST gibi radyo teleskopları, yıldızlar, galaksiler ve kara delikler gibi evrendeki radyo kaynaklarından gelen radyo dalgalarını algılamak için antenler ve radyo alıcıları kullanır. Bu cihazlar, hangi bilgilerin geri döneceğini görmek için güneş sistemindeki nesnelere (gezegenler gibi) radyo sinyalleri göndermek için de kullanılabilir.

Araştırmacılar, FAST’ı sadece evreni keşfetmek için değil, aynı zamanda yabancı dünyaları incelemek,  aynı zamanda uzaylı yaşamı aramak için de kullanacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir