Yapay Zeka Robot Köpek Mars’ı Keşfedecek

Bilim adamları, dört ayaklı, hayvan benzeri robotları yapay zeka (AI) ve bir dizi algılama ekipmanı ile donatıyorlar. Robotlar Kızıl Gezegendeki tehlikeli arazilerde ve yer altı mağaralarında otonom bir şekilde araştırma görevlerinde kullanılacak.

NASA / JPL-Caltech’li araştırmacılar, tekerlekli uzay araçlarından farklı olarak  çeşitli şekillerde manevra yapabilen “Mars Köpeklerini” tanıttı. Spirit, Opportunity, Curiosity ve yakın zamanda  tanıdığımız Perseverance bu robotların yeteneklerine sahip değil. Bilim adamları, yeni robotların çevikliği ve esnekliğinin, engellerden kaçınmalarına, birden fazla yol arasında seçim yapmalarına ve ana üslerdeki operatörler için tünel ve mağaralardan sanal haritalar oluşturmalarına olanak tanıyan sensörlerle donatıldığını söyledi.

Geleneksel Mars araçları çoğunlukla düz yüzeylerle sınırlıdır, ancak bilimsel olarak önemli Mars bölgelerinin birçoğuna yalnızca çok engebeli araziyi geçerek veya yerin altına inerek ulaşılabilir. Yürüyen robot köpekler bu tür zorluklar için çok uygundur – düşseler bile, tekrar ayağa kalkabilecekler.

Bir Mars Köpeği aynı zamanda mevcut araçlardan yaklaşık 12 kat daha hafif olacak ve testler sırasında 5 km /saat  hızlarına ulaşarak çok daha hızlı seyahat edebileceğini kanıtladı. Araştırmacıların bildirdiğine göre, Curiosity gezgini Mars yüzeyinde yaklaşık 0,14 km / saat  hızla hareket edebiliyor.

NASA’ya göre, Mars mağaraları gelecekte, radyasyon ve kötü hava şartlarından koruyan doğal barınaklar olarak insan kolonilerine hizmet edebilir. Araştırmacılar, mağaraların ayrıca Mars’ın uzak geçmişinden yaşam kanıtları barındırabileceğini veya hatta yeraltının derinliklerinde yaşayan organizmalar için mevcut bir yuva sağlayabileceğini söyledi. Bu bölgelerde yürüyebilen, mağaralarda  yol haritaları oluşturarak dolaşabilen bacaklı robotlar, çeşitli verileri toplayarak  bilim insanlarına Dünya’nın ötesindeki yaşam belirtilerini tespit etmek için yeni fırsatlar sunabilir.

 

“Au-Spot” olarak adlandırılan otonom Mars köpeği, robot şirketi Boston Dynamics tarafından oluşturulan dört ayaklı bir mekanik kaşif olan “Spot” un değiştirilmiş bir versiyonudur.

Au-Spot, 3D haritalar oluşturmak için Lidar’dan (lazer darbeleri kullanarak uzaktan algılama), görsel, termal ve hareket sensörlerinden gelen girdileri işler. Mars Köpeği ayrıca, hangi yapılardan kaçınılması gerektiğini öğrenmek ve bilimsel açıdan ilgi çekici olabilecek nesneleri belirlemek için yapay zekayı kullanır. Bir iletişim modülü ise robotun yer altını keşfederken yüzeye veri aktarmasına olanak tanır.

Au-Spot çeşitli engelli parkurlarda test ediliyor. Kuzey Kaliforniya’daki Mars benzeri arazilerde otonom robotların kayalar arasında dolaşıp derin mağaraları haritalama konusundaki başarısı gösterildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir