Evrensel Bir Grip Aşısı Çalışmaları Umut Veriyor

Mevcut COVID-19 salgını şu anda öncelikli olsa da, mevsimsel grip zaten her yıl dünya çapında yüz binlerce ölümle bağlantılıydı. Şimdi, bilim adamları evrensel bir grip aşısı geliştirmeye bir adım daha yaklaştıklarını düşünüyorlar.

Böyle bir aşı, mevcut grip aşılarından mutasyona uğrayarak kurtulabilen  çok çeşitli grip türlerine karşı uzun süreli koruma sağlayacaktır. Bunun gibi bir aşıya sahip olmanın önemi büyük ve bir çok araştırma ekibi buna yoğunlaşmış durumda.

Yeni bir çalışma, insanlı klinik deneylerinin ilk aşamasını henüz tamamladı. Sonuçlar iyi ve örneklem büyüklüğü küçük olmasına rağmen  uzun vadeli bir hayat kurtarıcı olması açısından umut verici.

Mikrobiyologlar, bağışıklık sağlayan bir grip virüsü aşısının, ortaya çıkabilecek herhangi yeni bir tür grip virüsüne karşı koruma sağlayabileceğini ve salgın hazırlığımızı önemli ölçüde artırarak gelecekte grip salgınları ile ilgili sorunları önleyebileceğini düşünüyorlar.

Kimerik hemagglutinin aşısı bu noktada geleneksel aşılara göre büyük bir gelişme olarak düşünülüyor ve virüsün evrimleşen alt tiplerine karşı etkilidir. Araştırmacılar, kimerik hemagglutinin bazlı aşının sadece iki veya üç dozunun vücudun bağışıklık sistemini uyarmak için yeterli olacağını ve her yıl yeniden formüle edilmesinin gerekmediğini söylüyorlar.

Aşı, grip virüsünü vücuttaki hücre reseptörlerine bağlayan hemagglutinin proteinini hedeflediği için bu şekilde adlandırılmıştır. Grip aşıları genellikle vücudumuzu proteinin küresel baş alanını veya ucunu hedefleyen antikorlar üretmeye teşvik eder. Ancak bu deneylerde araştırmacılar, virüsün kabuğuna daha yakın olan sap kısmını hedeflediler.

Grip virüsü tipik olarak, hemagglutinin proteininin başını mutasyona uğratarak aşılardan kurtulurken, bu kaçış yolu sap kısmı için geçerli değildir. Proteinin sap kısmı değişen bir hedef değil, sabit bir hedeftir.

Aşıyı alan katılımcılar, en az 18 ay süren güçlü bağışıklık tepkileri geliştirdiler. Bu birinci aşama denemesi olduğu için, gönüllüler doğrudan gripten korunmak için test edilmedi, bu aşama sadece yan etkilerle ilgiliydi.

Hemagglutininin sap kısmının evrensel bir aşı geliştirmenin anahtarı olabileceği uzun zamandır düşünülüyor olsa da, proteinin bu kısmının  doğru bir şekilde hedeflenebileceği henüz net değil.

Klinik çalışmaların bu aşaması, uzun bağışıklık tepkisine ilişkin anlayışı önemli ölçüde ilerletiyor ve bu potansiyel olarak çığır açan aşının geleceği için umut verici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir