Çin, ‘Yapay Güneş’ Nükleer Füzyon Reaktörünü Açtı

Çin ” Yapay Güneş” nükleer füzyon reaktörünü ilk kez başarıyla başlattı. Bu, Çin’in nükleer güç araştırmalarında ilerleyişinin önemli bir basamağı oldu.

HL-2M Tokamak reaktörü, Çin’in en büyük ve en gelişmiş nükleer füzyon deneysel araştırma cihazıdır. Bilim adamları, cihazın potansiyel olarak güçlü bir temiz enerji kaynağına dönüşebileceğini umuyorlar.

Bu reaktör sıcak plazmayı füzyona uğratmak için güçlü bir manyetik alan kullanıyor ve 150 milyon santigrat derecenin üzerinde sıcaklıklara ulaşabiliyor, yani  Güneş’in çekirdeğinden yaklaşık 10 kat daha sıcak.

Güneybatı Sichuan eyaletinde bulunan ve geçen yılın sonlarında tamamlanan reaktör, ürettiği muazzam ısı ve güç nedeniyle genellikle “Yapay Güneş” olarak adlandırılıyor.

Çinli bilim adamları 2006’dan beri nükleer füzyon reaktörünün daha küçük versiyonlarını geliştirmek için çalışıyorlar. Cihazı, 2025’te tamamlanması beklenen, Fransa merkezli dünyanın en büyük nükleer füzyon araştırma projesi olan Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör üzerinde çalışan bilim insanlarıyla işbirliği içinde kullanmayı planlıyorlar.

Füzyon,  Güneşimize güç veren şeydir. Muazzam miktarda enerji yaratmak için atom çekirdeklerini birleştirir – atom silahlarında ve nükleer santrallerde kullanılan füzyon işleminin tersidir.

Füzyon, sera gazı yaymaz ve daha az kaza veya atomik materyal sızıntısı riski taşır.

Ancak füzyona ulaşmak hem son derece zor hem de çok pahalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir