40 Yıl Aradan Sonra Toplanan İlk Ay Örnekleri Dünya’ya Geri Dönüyor

Bir Çin uzay aracı, 40 yıl aradan sonra ilk ay örneklerini  getirmek üzere Dünya’ya dönmek için Ay’ın yüzeyinden kalktı.

Pekin, rakiplerinin başarılarına ulaşmak için onlarca yıl harcadıktan sonra ABD ve Rusya’ya yetişmek istiyor ve askeri uzay programına milyarlarca dolar harcadı.

Çin uzay ajansı, adını efsanevi Çin Ay tanrıçasının adını taşıyan Chang’e-5 uzay aracının Perşembe günü Ay’dan ayrıldığını söyledi.

Yetkililer, Salı günü Ay’da başlayan görev hakkında, ay kayalarını ve toprağını taşıyan bir modülün güçlü bir itme motoru tarafından yörüngeye fırlatıldığını söyledi.

Çin devlet yayın kuruluşu CCTV’nin video görüntüleri, sondanın parlak bir ışık patlamasıyla Ay’ın yüzeyinden kalktığını gösterdi.

Uzay ajansı Çin’in Dünya dışı bir cisimden ilk kez kalkış yaptığını ekledi.

Resmi haber ajansı Xinhua’nın bildirdiğine göre, modül daha sonra uzay aracının numuneleri Dünya’ya geri getirecek kısmına bağlanmak için hassas bir işlemden geçmek zorunda.

Bilim adamları, örneklerin Ay’ın kökenleri, oluşumu ve yüzeyindeki volkanik aktivite hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacağını umuyorlar.

Geri dönüş yolculuğu başarılı olursa Çin, 1960’larda ve 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’dan örnekler alan  üçüncü ülke olacak.

Bu, Sovyetler Birliği’nin 1976’daki Luna 24 görevinden bu yana yapılan ilk girişim.

Uzay aracının görevi, Oceanus Procellarum – veya “Fırtınalar Okyanusu” olarak bilinen geniş, daha önce keşfedilmemiş bir lav ovasında iki kilogram  malzeme toplamaktı. Chang’e-5′ sondasının Ay’da yaklaşık 19 saat çalıştığını bildirdi.

ABD uzay ajansı NASA’ya göre, numuneler Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan bölgesine inmek üzere programlanmış bir kapsül içinde Dünya’ya gelmiş olacak.

Başkan Xi Jinping yönetiminde, kendi deyimiyle Çin’in “uzay rüyası” için planlar aşırı hızlandırılmış durumda. Çin, 2022 yılına kadar mürettebatlı bir uzay istasyonuna sahip olmayı ve sonunda insanları Ay’a göndermeyi umuyor.

Çinli Chang’e 5’in uydu uzay aracı, 1 Aralık 2020’de Ay’a dokunduktan kısa bir süre sonra bu fotoğrafı çekti. (Görsel: CNSA / CLEP)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir