Golyat İncilde Anlatıldığı Gibi Savaşçı Bir Dev Miydi

İncil’in ilk versiyonlarında, Kral Davud’a karşı bir dövüşün kaybedeni olarak bilinen kadim Filistli bir savaşçı olan Golyat, antik dönemlerde yüksekliği dört arşını aşan bir dev olarak tanımlanır. Ancak yeni araştırmalar, bu uzunluğun gerçek manada düşünülmemesi gerektiğini öne sürüyor.

Gath adında önemli bir Filistin yerleşimi olan Golyat’ın memleketi de dahil olmak üzere İncil döneminden kalma yerlerde arkeolojik bulgular, bu eski ölçümlerin 2,38 metre olduğunu gösteriyor. Arkeologlara göre bu, 2019’da ortaya çıkarılan Gath’a açılan bir kapı oluşturan duvarların genişliğine eşit. Golyat, şimdiye kadarki herhangi bir NBA oyuncusundan daha uzun değildi ancak muhtemelen bir Eski Ahit yazarı tarafından mecazi olarak Gath’ın savunma duvarının boyutuna ve gücüne uygun bir savaşçı olarak tanımlanmıştı.

Kenanlılar olarak bilinen insanlar, Gath’ı ilk olarak Bronz Çağı’nın başlarında, kabaca 4.700 ile 4.500 yıl önce işgal ettiler. Şehir, bin yıldan fazla bir süre sonra, Eski Ahit’ten İsrailoğullarının düşmanları olarak bilinen Filistliler tarafından yeniden inşa edildi. Gath şehri, Demir Çağı’nda yani yaklaşık 3.000 yıl önce gücünün zirvesine ulaştı, İncil Golyat’a tam da bu dönemde atıfta bulunuyor. Akademisyenler, Kral Davud ve Golyat’ın o zamanlar savaşta karşılaşan gerçek insanlar olup olmadığını tartışmaya devam ediyor.

Gath’ın kalıntıları İsrail’de Tell es-Safi adlı bir yerde bulundu. Bölge 1996’dan beri arkeologlar tarafından araştırılıyor. Gath’taki diğer keşifler arasında iki isim yazılı muhtemelen Golyat adıyla ilgili bir çömlek parçası da var. Gath’ın yaklaşık 2.850 yıl önce işgalci bir ordu tarafından yok edildiğine dair kanıtlar da bulundu.

Arkeologlar, eski Mısır’da bir arşının 52.5 santimetreye karşılık geldiğini uzun zamandır biliyorlardı ve aynı ölçünün Gath’ta ve eski İsrail’in içinde ve çevresinde başka yerlerde kullanıldığını varsaydılar. Ancak son birkaç yılda kazılan birçok yapının değerlendirilmesinden sonra iki bölge arasında standart ölçülerin biraz farklı olduğunu ortaya çıktı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir