Mars’ta Çiftçilik The Martian (Marslı) Filminden Çok Daha Farklı Olacak

Kızıl Gezegende  büyütülecek bitkiler için ,toprağa besin takviyesi ve toksik kimyasallardan arındırma işlemleri gerekecektir.
Photo by Jake Young from Pexels
Marslı filminde, astronot Mark Watney (Matt Damon tarafından canlandırılıyor), dışkı ile gübrelenmiş Mars topraklarında patates yetiştirerek gezegende hayatta kalmayı başardı.
Gelecekteki Mars astronotları, yalnızca ikmal görevlerine bel bağlamamak ve beslenme çeşitliliğini arttırmak için tarımla uğraşacaklardır. Ancak yeni laboratuvar deneyleri, Kızıl Gezegende gıda yetiştirmenin basitçe gübre ile bitki ekmekten çok daha karmaşık olacağını gösteriyor.

Araştırmacılar marul ve Arabidopsis thaliana otunu üç tür sahte Mars toprağına ektiler. 
İkisi, Hawaii'den ve Mojave Çölü'nde alınmış örneklerdi ve Mars toprağına benziyorlardı.  
Mars yüzeyinin yapısını daha da etkili bir şekilde taklit etmek için üçüncü örnek, NASA’nın Curiosity gezgininin Kızıl Gezegende görüntülediği volkanik kaya, killer, tuzlar ve diğer kimyasal maddeler kullanılarak sıfırdan yapıldı. Araştırmacılar, hem marul hem de A. thaliana'nın Mars benzeri doğal topraklarda hayatta kalırken, sentetik toprakta da yetişemediğini bildirdi. 

Gezegen bilimciler sonuçları şaşırtıcı bulmuyorlar, aslında Mars'ta bulunan toprak temelde parçalanmış kayalardan oluşur ve gelecekte burada bitki yetiştirilecekse bu kayaları bitki toprağına dönüştürmek kolay olmayacak.

Biyokimyacı Andrew Palmer ve Melbourne'daki Florida Teknoloji Enstitüsü'ndeki meslektaşları, tıpkı astronotların Mars'ta yapacağı gibi, kontrollü aydınlatma ve iç mekan sıcaklıklarında, yapay Mars toprağına marul ve A. thaliana tohumlarını ekti. Bitkiler 22 ° Celsius'ta ve yaklaşık yüzde 70 nemde yetiştirildi. 
Her iki türün tohumlarından bitkiler bir nitrojen, potasyum, kalsiyum ve diğer besinlerden oluşan kokteylle gübrelendiği sürece, Hawaii veya Mojave Çölü'nden çıkarılan toprakta filizlendi ve büyüdü. İki türe ait hiçbir tohum sentetik toprakta filizlenemedi, bu nedenle bitkiler hidroponik (topraksız tarım) benzeri koşullar altında yetiştirip daha sonra yapay toprağa aktarıldı ancak gübre verildiğinde bile, bu fideler dikimden sonraki bir hafta içinde öldü.
Palmer'ın ekibi, sentetik Mars toprağı ile ilgili sorunun yaklaşık 9.5 olan yüksek pH'ından kaynaklandığından şüpheleniyordu. İki doğal toprağın pH seviyeleri 7 civarındaydı. Araştırmacılar, pH'ı 7.2'ye düşürmek için sentetik toprağı sülfürik asitle işlediklerinde, nakledilen fideler fazladan bir hafta hayatta kaldı.


Ekip ayrıca başka bir sorunla karşılaştı: Orijinal sentetik toprak tarifi, son bulguların Mars yüzeyinin yaklaşık yüzde 2'sini oluşturduğu öne sürülen toksik bir tuz olan kalsiyum perklorat içermiyordu. Palmer'ın ekibi bunu Mars'ta görülenlere benzer konsantrasyonlarda eklediğinde, ne marul ne de A. thaliana toprakta hiç büyümedi.


Astrobiyologlar, perkloratın Mars tarımı için büyük bir sorun olduğunu düşünüyorlar. Ancak kalsiyum perkloratın bir engel olması gerekmeyebilir. Dünyada perkloratları yiyecek olarak tüketen bakteriler bulunuyor. Bu bakteriler perkloratları tüketir ve oksijen verirler. Bakteriler Mars toprağındaki perkloratları tüketmek için Dünya'dan Mars'a götürülürse yalnızca zehirli bir toprak bileşenini kaldırmakla kalınmayacak, aynı zamanda astronotlar için solunabilir oksijen üretmeye de yardımcı olabilecekler.

Çeşitli toprak tiplerinin gelecekteki tarım uygulamalarını nasıl etkileyebileceğini keşfetmek için, Atina'daki Georgia Üniversitesi'nden jeokimyacı Laura Fackrell ve meslektaşları beş yeni tür sahte Mars toprağı oluşturdu. Sentetik Mars karışımlarının tarifleri Curiosity, Spirit ve Opportunity keşif araçlarının yanı sıra NASA'nın Mars Global Surveyor uzay aracı ve Mars Reconnaissance Orbiter'dan gözlemlerine dayanıyor.

Soya fasülyesine benzer derecede besleyici fakat kuraklığa daha dayanıklı bitkilerle farklı kompozisyonlara sahip yapay topraklarda denemeler yapılıyor,başarı sağlansa da sonuçlar kusursuz olmaktan uzak. Gelecek deneyler bitki yetiştirmek için toprak gereksinimlerini belirleyecek ama bu filmlerde olduğu gibi kolay olmayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir