Teixobactin ‘Oyunu Bozan’ Antibiyotikte Yeni Öldürme Mekanizması

Liverpool Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesi’ndeki bilim adamları, dirençli bakterileri öldürebilen yeni bir antibiyotik sınıfı olan teixobactin’e dayanan bir ilaç geliştirme arayışlarında bir adım daha attılar.

Nature Communications‘da yayınlanan araştırma, teixobactin’in bakterileri nasıl öldürdüğüne dair yeni bilgiler sunuyor.

Teixobactin, direnç geliştirmeden MRSA (Metisilin Dirençli Staphylococcus aureus -hastane enfeksiyonu olarak da bilinir )gibi birden çok ilaca dirençli bakteriyel patojenleri öldürme yeteneği nedeniyle 2015 yılında keşfedildiğinde bir ‘oyun bozan’ olarak tanıtıldı. İnsanlar için uygun hale getirilirse, 30 yıl boyunca ilk yeni antibiyotik ilacı sınıfı olacak. Araştırmacılar daha önce, farelerde bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkili olan basitleştirilmiş sentetik teixobactin formlarını başarıyla oluşturmuştu.

Şimdi ilk kez sentetik teixobactin’in lipid II’ye (bakteri zarının temel bir bileşeni) nasıl bağlandığını ve öldürdüğünü göstermek için yüksek çözünürlüklü nükleer manyetik rezonans spektroskopisi ve mikroskopi kullandı. Araştırmacılar “Teixobactins’in, lipid II gibi bakteriyel hücre duvarı yapı taşlarına bağlanarak bakterileri öldürdüğünü varsayıyordu ancak şimdiye kadar hiç gösterilmemişti.

Antimikrobiyal direnç (AMR), insan sağlığı ve refahı için ciddi bir tehdittir. İngiltere hükümeti tarafından yetkilendirilen ve 2016 yılında yayınlanan O’Neill raporu, AMR’nin önlem alınmazsa 2050 yılına kadar yılda 10 milyon insanın ölümüne neden olacağını öne sürüyor. Bu nedenle, yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi, bilim adamları için çok önemli bir çalışma alanı.

University of Liverpool. (2020, June 5). New killing mechanism discovered in ‘game-changing’ antibiotic. ScienceDaily. Retrieved June 5, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/06/200605132429.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir