2017’den Bu Yana En Büyük Güneş Patlaması

29 Mayıs Cuma sabahı yıldızımız Güneş, NASA’nın Güneşi izleyen Solar Dynamics Gözlemevi (SDO) tarafından fark edilen Ekim 2017’den bu yana en güçlü patlamasını gerçekleştirdi.

Güneş patlamaları, güneş lekelerinden kaynaklanan radyasyon saçılımıdır, Güneş yüzeyinde çok güçlü manyetik alanlara sahip geçici karanlık ve nispeten serin alanlardır. Bilim adamları güçlü patlamaları üç kategoriye ayırırlar: C, M ve X. Her sınıf, altındaki sınıftan 10 kat daha güçlüdür; M parlamaları, C parlamalarından 10 kat daha güçlü, ancak X sınıfı olanlardan 10 kat daha zayıftır.

29 Mayıs parlaması M sınıfı bir patlamaydı, bu yüzden tehlikeli değildi ve Dünya’yı hedeflemedi, yani güneş plazmasının olası yüklü parçacıklarının Dünya’ya uğrama şansı yok. Ancak patlama hala güneşin daha aktif bir fazına doğru yükseldiğinin bir işareti olabilir. Ancak NASA yetkilileri patlamanın, Güneşin 11 yıllık faaliyet döngüsünün daha aktif bir aşamasına doğru yükseldiğinin bir işareti olabileceğini ekledi. Bu durumda, Solar Cycle 24 olarak bilinen en son döngü çoktan sona ermiş olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir