Yahuda Tapınağında Demir Çağından Kalma Esrar ve Buhur Bulundu

Tel Aviv dergisindeki yeni bir makaleye göre, İsrail’in Beer-sheba Vadisi’ndeki Tel Arad’daki bir tapınağın “kutsalların en kutsalı” girişinde bulunan Demir Çağından kalma iki sunağın üzerindeki malzemenin analizinde esrar ve buhur( Sığla ağacının kabuğundan yapılan güzel kokulu, bir çeşit yağ ) bulunduğu bildirildi.

Geçmişte yapılan kazılarda, MÖ 9. ve 6. yüzyılların başlarına tarihlenen ve İncil’deki Yehuda Krallığı güney sınırını koruyan iki kale ortaya çıkarılmıştır. İyi korunmuş durumda bir tapınak da dahil olmak üzere çok önemli Demir Çağı bulguları belirlenmiştir. İki kutsal sunak (daha küçük sunak 40 cm yüksekliğinde; daha büyük olan yaklaşık 50 cm yüksekliğinde) “kutsalların en kutsalı” tapınağının girişinde bulunur.

Belli ki tapınak, ibadet uygulamalarında önemli bir rol oynuyordu. Sunakların yüzeylerinde tanımlanamayan siyah ve katılaşmış organik bir malzeme günümüze kadar gelebilmiştir. Bu malzemelerin analizi geçmiş yıllarda yapılsa da, içerikleri tanımlanamadı ve yakın bir zamanda tekrar modern yöntemlerle organik kalıntı analizine gönderildi.

Çalışma, daha küçük sunakta esrarın ısıtmayı kolaylaştırmak için hayvan gübresi ile karıştırıldığını, daha büyük sunakta ise buharlaşmayı teşvik etmek için hayvansal yağ ile karıştırılmış sığla izleri bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu eşsiz bulgular, İncil Yehuda’sında ibadet uygulamalarına yeni bir ışık tuttu ve esrarın eski törenlerin bir parçası olarak coşkunluğu uyarmak için kasıtlı bir psikoaktif olarak kullanıldığını düşündürüyor.

Buhur Arabistan’dan geliyordu. Arad, buhur ve ibadet ilişkisi için en eski kanıtları sağlıyor. Buhur, Kudüs Tapınağı’nda hoş aroması nedeniyle yakılan tütsünün bir bileşeni olarak belirtilir.

İsrail’in güneyindeki Beer-sheba Vadisi’ndeki Tel Arad’ın “kale höyüğü” 50 yıl önce TAU Profesörü Yohanan Aharoni yönetiminde kazılmıştır.

Taylor & Francis Group. (2020, May 29). New research reveals cannabis and frankincense at the Judahite shrine of biblical Arad. ScienceDaily. Retrieved May 30, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200529093125.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir