Dünya Benzeri Yeni Gezegen Proxima b

Güneş sistemindeki en yakın yıldızın (Proxima Centauri) etrafında Dünya büyüklüğünde bir gezegenin varlığı, Cenevre Üniversitesi’nden (UNIGE) araştırmacılar da dahil olmak üzere uluslararası bir bilim adamları ekibi tarafından doğrulandı.

Astronomi ve Astrofizik dergisinde tamamını okuyabileceğiniz sonuçlar, söz konusu gezegen Proxima b’nin 1,17 dünya kütlesine sahip olduğunu ve yıldızın yaşanılabilir bölgesindeki turunu 11.2 gün içinde tamamladığını ortaya koyuyor. Bu atılım, İsviçre’de üretilen ve Şili’deki ”Çok Büyük Teleskop” üzerine kurulmuş olan, şu anda kullanımda olan en hassas spektrograf (Spektrometre, spektrofotometre, spektroskop ya da tayfölçer, kısaca ışığın özelliklerini analiz ederek materyalleri belirlemek için kullanılan araç.) ESPRESSO kullanılarak benzeri görülmemiş hassasiyette radyal hız ölçümleri sayesinde mümkün olmuştur. Proxima b ilk olarak dört yıl önce, Cenevre merkezli ekip tarafından geliştirilen eski bir spektrograf HARPS aracılığıyla tespit edildi.

ESPRESSO spektrografı, Güneş’ten sadece 4.2 ışık yılı uzaklıkta olan Proxima Centauri yıldızı üzerinde saniyede 30 santimetre (cm / s) hassasiyetle (HARPS ile elde edilenin yaklaşık üç kat daha hassas) radyal hız ölçümleri gerçekleştirdi.

Peki ya yaşam ne olacak?

Proxima b kendi yıldızına Dünya ve Güneş’e göre yaklaşık 20 kat daha yakın olmasına rağmen, Dünya’ya benzer düzeyde enerji alır. Bu yüzey sıcaklığı, suyun (varsa) sıvı halde tutabileceği ve hayatı destekleyebileceği anlamına gelebilir.

Proxima b, canlılık belirtilerinin araştırması için ideal bir aday olmasına rağmen, yaşamın yüzeyinde gelişebildiğini iddia etmemiz için hala uzun bir yol var. Aslında, Proxima yıldızı, gezegeni X ışınlarıyla bombalayan aktif bir kırmızı cüce. Gezegende bu ışınlara karşı koyacak ya da canlılığı destekleyecek elementleri barındıran türden bir atmosferin varlığı hakkındaki bilgiler eksik. Araştırmacılar gelecekte inşa edilecek olan yeni RISTRETTO spektrometre ile bu soruların yanıtlarını arayacaklar.

Université de Genève. (2020, May 28). ESPRESSO confirms the presence of an Earth around the nearest star. ScienceDaily. Retrieved May 29, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200528115804.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir