Bakteriler Uzaylı Besinler Üzerinde Çoğalabilir

Uzay araştırmalarına ilgi tekrar artıyor. Son on yılda, Ay görevleri, hatta Marsla ilgili düşünceler bile tekrar canlanıyor. Astronotlar, uzay gemileri veya ekipman gövdeleri üzerinde kaçınılmaz olan yolculukları sebebiyle, karasal mikroorganizmalar şüphesiz dünya dışı ortamlarla temas edecek.

Radboudumc’tan araştırmacılar, Astrobiyoloji‘deki bir makalede, bakterilerin patojenik potansiyellerini etkileyen ‘dünya dışı bir diyette’ hayatta kalabileceğini ifade ediyorlar.

Astronotlar ve malzeme ne kadar iyi temizlenmiş olursa olsun, mikroorganizmaların uzaya birlikte hareket etmesi önlenemez.

Bakterilerin muazzam adaptasyon potansiyeli göz önüne alındığında, bazen uzay yolculuğunda hayatta kalabilecekleri ve dünya dışı bir çevreye yerleşebilecekleri düşünülebilir.

Bu çalışma için, Klebsiella pneumoniae ve Pseudomonas aeruginosa dahil olmak üzere çevreden alınmış patojenik özelliklere sahip ve pek titiz olmayan dört bakteri türü seçilmiştir. Dünya dışı hayatta kalma ve büyümenin mümkün olup olmadığını belirlemek için karbonlu meteoritlerde bulunan karbonhidratların eklendiği azot, fosfor, kükürt, demir ve suya dayanan minimal bir ‘diyet’ yapıldı. Dört bakteri türünün hayatta kaldığı ve bu minimal ‘diyette çoğaldığı gösterilmiştir.

Takip eden deneylerde, araştırmacılar, özellikle K. pneumoniae durumunda, bakteri adaptasyonunun, hücre zarında – hücrenin kabuğu – değişikliklere neden olduğunu belirledi. Hücre kültüründe ve aynı zamanda farelerde yapılan araştırmalar, bakterilerin dünya dışı besinler üzerinde hayatta kaldıklarını ve bu gerekli adaptasyonun sonucunda daha az virülan( kısaca hastalık yapıcı) olduklarını gösterdi.

Aynı zamanda, bu araştırma bakterilerin bu koşullar altında yaşayabildiğini göstermektedir, bu da uzay yolcuları arasında enfeksiyon riskinin bulunacağı anlamına gelmektedir, çünkü tam olarak – diğer araştırmacıların gösterdiği gibi – uzay yolculuğu, bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için, astronotları enfeksiyonlara daha duyarlı hale getirir.

Radboud University Medical Center. (2020, May 26). Terrestrial bacteria can grow on nutrients from space. ScienceDaily. Retrieved May 27, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200526145251.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir