Allosaurus Yamyamlaşmıştı

Bilim adamları, Colorado’daki büyük bir taş ocağında dinozor yamyamlığının nadir fosil kanıtlarını keşfettiler.

PLOS ONE dergisinde bugün (27 Mayıs) yayınlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar Utah-Colorado sınırındaki Mygatt-Moore Ocağı’ndan gelen dinozor kemiklerini incelediler ve mevcut ısırık izlerine odaklandılar.

Birçok kemik, theropod dinozorlarının ısırıklarını (büyük bir iki ayaklı etobur grubu) taşıyordu. Bazı durumlarda, ekip, hem ısırığın hem de ısırılanın aynı türden – yırtıcı Allosaurus – dinozorlara ait olduğu bildirildi. Bunlar dinozor yamyamlığının “son derece nadir” fosil kanıtlarıydı.

Çalışma lideri Stephanie Drumheller’e göre, zor zamanların, dinozorları son çare olarak kendi ölülerini yemeye itilmiş olmaları muhtemeldir.

Mygatt-Moore Ocağı, yaklaşık 150 milyon yıl önce, Jurassic döneminin sonlarına ait binlerce dinozor kemiği içeriyor. En iyi günlerinde taş ocağı, uzun boyunlu Apatosaurus ve etobur Allosaurus da dahil olmak üzere birçok büyük dinozor türüne ev sahipliği yapmış yemyeşil bir alandı.

Ancak yeni çalışma, bir noktada bölgenin zor bir döneme girdiğini, yerel etoburların, ölü dinozorların leşlerini yemek zorunda kaldığını gösteriyor.

Yeni çalışmalarında, araştırmacılar taş ocağından gelen 2.368 dinozor kemiğinde ısırık izleri aradılar; ısırık izlerinin genişliği, derinliği ve kalıbı, ekibin ne tür bir dinozorun, avını ısırdığını belirlemesine yardımcı oldu.

Bunlardan 684’ü veya örneklerin % 29, en az bir theropod ısırık izi taşıyordu. Araştırmacılar, bu işaretlerin çoğunun tırtıklı dişler tarafından açıkça yapıldığı, araştırma Allosaurus’un (taş ocağının fosilleri arasındaki en yaygın theropod) ısırık izlerinin çoğundan sorumlu olduğunu ileri sürdü.

Bu yırtıcılar çoğunlukla otoburlarla beslenme eğilimindeyken, ısırılan kurbanların % 17’si bazı Allosaurus örnekleri de dahil olmak üzere theropod’du – bu Allosaurus yamyamlığının ilk mantıklı kanıtı gibi görünüyor.

Sonuç olarak, bu fosiller, zor zamanlar geçiren umutsuz etoburların hikayesini anlatıyor. Görünüşe göre, cesetlerin avcının kendi ailesinin bir parçası olması önemli değildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir