İLK COVID-19 AŞISI İNSAN ARAŞTIRMALARI İÇİN GÜVENLİ ve VİRÜSE KARŞI BAĞIŞIKLIK YANITI ÜRETİYOR

The Lancet‘de yayınlanan yeni araştırma, faz I klinik araştırmasına ulaşan ilk COVID-19 aşısının güvenli, iyi tolere edildiğini ve insanlarda yeni koronavirüse karşı bağışıklık tepkisi üretebildiğini söylüyor.

108 yetişkinin yer aldığı çalışmaya göre aşı, nötralize edici antikorlar ve bağışıklık sisteminin T-hücreleri aracılığı ile yeni koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı bir yanıt üretti.

Bununla birlikte, Çin’deki Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü’nden olanlar da dahil olmak üzere bilim adamları, aşının SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Çalışma, 108 sağlıklı yetişkinde denendi, aşı 28 gün sonra ümit verici sonuçlar gösterdi ve nihai sonuçlar altı ay içinde değerlendirilecek.

Araştırmacılara göre bir COVID-19 aşısının geliştirilmesi oldukça zor ve bu bağışıklık tepkilerini tetikleme kabiliyeti, aşının insanları COVID-19’dan koruyacağını göstermiyor.

Bilim adamları, denemede kullanılan yeni adenovirüs tip 5 vektörlü COVID-19 (Ad5-nCoV) aşısının insanlarda ilk kez test edildiğini söyledi.

Çalışmada, insan hücrelerini kolayca enfekte eden ancak hastalığa neden olamayan zayıf bir- soğuk algınlığına neden olan- adenovirüs kullanıldığında, SARS-CoV-2 diken proteinini hücrelere kodlayan genetik materyal sağlandığı belirtildi. Bilim adamları bu hücrelerin daha sonra diken (spike) proteinini ürettiğini ve bağışıklık sisteminin antikor oluşturduğu lenf düğümlerine gittiğini söyledi. Daha sonra bunlar diken proteinini tanır ve koronavirüs ile savaşır.

Denemede, yeni Ad5-nCoV aşısının 18 ve 60 yaşları arasındaki 108 sağlıklı yetişkinde farklı dozlarda bağışıklık tepkisi üretme yeteneğini değerlendirdiler.

Sonuçlara dayanarak, araştırmacılar, aşının 28 gün içinde bildirilen ciddi bir yan etki olmaksızın, tüm dozlarda aşının gönüllüler tarafından iyi tolere edildiğini söyledi.

Olumsuz reaksiyonlar da oluştu. Aşı alıcılarının yarısından fazlasında bildirilen, enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, yüzde 50’sinde ateş, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı şikayetleridir.

Araştırmacılar çalışmanın örneklem havuzunun küçük olduğunu ve görece kısa bir sürede yürütüldüğünü belirtiyor ve bu deneme aşısı herkesin kullanımına sunulmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç olacağını söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir