Dünya’nın manyetik alanı zayıflıyor.

Dünya’nın manyetik alanı, bilinmeyen nedenlerden dolayı geniş bir alanda zayıflıyor. Bilim adamları, Afrika’dan Güney Amerika’ya doğru manyetik alanın giderek zayıfladığını buldular.

Araştırmacılar ‘Güney Atlantik Anomalisi’ olarak bilinen bölge hakkında daha fazla bilgi edinmek için verileri araştırırken, bu fenomen uydularda teknik problemlere neden oluyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) uzmanları, değişen manyetik alanın bölgedeki uzay araçlarını etkileyebileceği konusunda uyardılar.

Dünya’nın manyetik alanı, bizi kozmik radyasyondan ve Güneş’ten gelen diğer yüklü parçacıklardan koruyarak yaşamın sürdürülmesine yardımcı olan karmaşık ve dinamik bir kuvvettir. Dinamo etkisi prensibinde çalışır ve dünyanın çekirdeğindeki erimiş metaller elektrik akımları oluşturur. Bu şekilde manyetik alan oluşuyor.

Manyetik alanın zayıflaması, Dünya’nın büyük bir kutup değişimine yöneldiği spekülasyonlarına yol açıyor- kuzey ve güney kutuplarının yer değiştirdiği bir fenomene.

ESA verilerine göre, manyetik alan son 200 yılda küresel ortalamada gücünün yaklaşık yüzde dokuzunu kaybetti. Bu yıl, Güney Atlantik Anomalisi’ndeki “minimum alan kuvveti”, 1970’teki gücünden yaklaşık 24.000 nanotesla ( yerin manyetik alanını tanımlamada kullanılan manyetik alan şiddeti birimi) 22.000’e düştü. Bu dönemde anomali alanı da büyüdü. Yama ayrıca, son 50 yılda saatte yaklaşık 12 mil oranında daha batıya taşındı. Dahası, son beş yıl içinde Güney Atlantik Anomalisinin genişlemesine yol açabilecek başka bir minimum yoğunluk merkezi ortaya çıkmıştır.

Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi’nden Jurgen Matzka, “Güney Atlantik Anomali’si son yıllarda şiddetle gelişiyor” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir