Yeni çalışma, gezegenimizin ötesinde yaşam ve zeka olasılığını tahmin ediyor

Jeolojik kayıtlardan biliyoruz ki gezegenimizin çevresi onu destekleyecek kadar kararlı olduğu anda hayat nispeten hızlı başladı. Sonunda günümüzün teknolojik uygarlığını üreten ilk çok hücreli organizmanın, yaklaşık 4 milyar yıl içinde gelişmesinin çok daha uzun sürdüğünü de biliyoruz.

Ancak hayatın Dünya’da ilk ne zaman ortaya çıktığı bilinmesine rağmen, bilim adamları hala yaşamın nasıl oluştuğunu anlayamıyorlar, bu, evrenin başka bir yerinde yaşam bulma olasılığı için çıkarımlar yapabilmek adına önemlidir.

Bugün Proceeding of the National Academy of Sciences‘da yayınlanan yeni bir makalede, Columbia Astronomi Bölümü’nde yardımcı doçent olan David Kipping, Bayesci çıkarım denilen istatistiksel bir teknik kullanarak yapılan bir analizin, yabancı dünyalarda dünya dışı yaşamın nasıl gelişebileceğine dair ışık tutabileceğini gösteriyor. Analizini yürütmek için Kipping, yaşam ve insanlığın evrimi için en eski kanıtların kronolojisini kullandı. Dünya tarihinin tekrarlanıp tekrarlanmadığını, yaşamın ve zekanın ne sıklıkla ortaya çıkacağını sordu ve saati tekrar tekrar çalıştırdı.

Sorunu dört olası cevap açısından çerçevelendirdi: Yaşam yaygındır ve genellikle zeka geliştirir, yaşam nadirdir, ancak genellikle zeka geliştirir, yaşam yaygındır ve nadiren zeka geliştirir ve son olarak yaşam nadirdir ve nadiren zeka geliştirir.

Bu Bayesci istatistiksel çıkarım yöntemi–kanıt veya bilgi elde edildikçe hipotez olasılığını güncellemek için kullanılır–modellenen sistemle ilgili önceki inançları belirtir ve bunlar daha sonra sonuçların olasılıklarını ortaya koymak için verilerle birleştirilir.

Analiz, karbon-13 tükenmiş zirkon yataklarında bulunan Dünya okyanuslarının oluşumundan sonraki 300 milyon yıl içinde hayatın ortaya çıktığına dair kanıtlara dayanıyor, Dünya oluştuğundan beri geçen süreye göre çok hızlı bir başlangıç. Kipping, zekanın ne sıklıkla geliştiğinin gerçek değerine bağlı olarak oranın en az 9: 1 veya daha yüksek olduğunu vurguluyor.

Kipping’in sonucu şudur: Dünyaya benzer koşullara ve evrimsel zaman çizgilerine sahip gezegenler yaygınsa, analiz, yaşamın diğer gezegenlerde kendiliğinden ortaya çıkmasının zor olmaması gerektiğini göstermektedir. Peki bu dünya dışı yaşamların karmaşık, farklılaşmış ve zeki olma ihtimali nedir? Burada, Kipping’in araştırması daha umutsuz görünüyor ve akıllı yaşam lehine sadece 3:2 oranları bulunuyor.

Bu sonuç, insanlığın Dünya’nın yaşanabilir zaman aralığında nispeten geç ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır ve bu da gelişiminin zor ve riskli bir süreç olduğunu düşündürmektedir.

Kipping, çalışmadaki oranların ezici olmadığını, 50:50’ye oldukça yakın olduğunu ve bulguların bir hipoteze karşı yumuşak bir dürtmeden daha fazlası olarak ele alınmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Columbia University. (2020, May 18). New study estimates the odds of life and intelligence emerging beyond our planet. ScienceDaily. Retrieved May 19, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200518162639.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir