Moderna’nın COVID-19 aşısı

İlk sonuçlar bir koronavirüs aşısının işe yaradığını, ancak daha fazla insan üzerinde denenmesinin gerekli olduğunu göstermektedir.

Deneysel bir aşı, koronavirüs enfeksiyonuna karşı korunmaya yardımcı olabilir, insanlardan ve farelerden alınan ilk sonuçlar umut verici.

Moderna, Inc.’den araştırmacıların açıklamalarına göre bir veya iki doz mRNA aşısı, insanların vücudunu COVID-19’dan iyileşen insanlara göre daha fazla antikor üretmeye teşvik ediyor.

Cambridge merkezli Moderna ve Bethesda’daki ABD Ulusal Allerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü mRNA-1273 olarak bilinen aşıyı geliştirmek için birlikte çalıştı.

Yaklaşımları haberci RNA veya mRNA’ya dayanıyor, bunlar hücrelerin protein üretmek için kullandıkları genetik moleküllerdir. Mevcut durumda mRNA koronavirüsün insan hücrelerine girmesine yardımcı olan diken proteinini oluşturmak için talimatları içerir. Aşı, insan hücrelerini diken proteini yapmaya teşvik eder. Bağışıklık sistemi daha sonra başak proteinlerine kenetlenecek antikorlar yapar. Aşılanan bir kişi virüse daha sonra rastlarsa, aşı ile uyarılan bu antikorlar virüsün sağlıklı hücrelere bulaşmasını engelleyebilir.

Bu mRNA’larla aşılanan fareler, daha sonra araştırmacılar tarafından COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2’ye maruz bırakıldıklarında akciğer enfeksiyonuna karşı korundu. Verilerin hiçbiri bağımsız bilim adamları tarafından incelenmemiştir ve henüz kamuya açıklanmamıştır.

Yeni veriler “mRNA-1273’ün insanlarda COVID-19 hastalığına karşı yüksek düzeyde koruma sağlama olasılığına sahip olduğuna dair güven veriyor” diyor Moderna CEO’su Stéphane Bancel.

Çalışma üç dozu test etti: 25 mikrogram, 100 mikrogram ve 250 mikrogram. Her dozaj grubundaki insanlar bir ilk enjeksiyon aldı, bunu bir ay sonra güçlendirici bir vuruş daha izledi. Çalışmaya 45 kişi katılmış olmasına rağmen (her grupta 15 adet), 25 mikrogram ve 100 mikrogram gruplarında sadece ilk dört kişi için antikor sonuçları mevcuttur.

Güçlendirici vuruştan iki hafta sonra ölçülen koronavirüsün insan hücrelerini enfekte etmesini engelleyebilen nötralize edici antikorlar olarak adlandırılan antikorların seviyeleri, 25 mikrogram aşı grubu ile COVID-19 enfeksiyonundan iyileşen kişiler için aynıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir