Kuş türlerinin analizi, kanatların çevrelerine ve davranışlarına nasıl adapte olduğunu ortaya çıkarıyor

Uzun mesafeli uçuş için uyarlanmış kuş kanatları, Bristol Üniversitesi liderliğindeki kapsamlı bir kanat ölçümleri veritabanındaki yeni araştırmaya göre, çevrelerine ve davranışlarına bağlıdır.

Kuzey Kutup sumrusu her yıl, Kuzey Kutbu’ndan Antarktika’ya ve tekrar geriye uçarken, dünyanın en küçük uçamayan kuşu Erişilemeyen Ada su tavuğu (Atlantisia rogersi) asla beş kilometrekarelik adadan ayrılmaz.

Farklı organizmaların ne kadar hareket ettikleri konusunda çeşitlilik göstermesi, biyolojik çeşitliliği anlama ve korumada anahtar bir faktördür. Yine de hayvan hareketini izlemek zor ve maliyetli olduğu için, özellikle dünyanın daha uzak bölgelerinde hayvan hareketleri ve yayılımı hakkında bilgi konusunda hala büyük boşluklar var. İyi haber şu ki kuş kanatları ipucu veriyor.

Kanat şekli ölçümleri,–özellikle ‘el kanadı endeksi’ adı verilen ve kanadın uzamasını yansıtan bir ölçü — kanadın uzun mesafeli uçuş için ne kadar iyi uyum sağladığını müze örneklerinden kolayca ölçebilir.

Bugün Nature Communications‘da yayınlanan yeni araştırmalar, bu endeksi 10.000’den fazla kuş türü için analiz ederek, tüm bir hayvan sınıfı boyunca yayılımına bağlı bir özelliğin ilk kapsamlı çalışmasını sunuyor.

Bristol Üniversitesi ve Londra Imperial College liderliğindeki küresel bir araştırmacılar ekibi, dünyadaki müzelerde ve sahalarda 45.801 kuşun kanatlarını ölçtü.

Ekip, kanat şekillerinin küresel bir haritasını oluşturdu ve en iyi adapte olmuş kanat şekillerinin öncelikle yüksek enlemlerde bulunduğunu, daha fazla yerleşik yaşam tarzlarına adapte olan kuşların ise genellikle tropik bölgelerde bulunduğunu gösterdi.

Bu değerleri kuş soy ağacı boyunca analiz ederek, her bir türün çevresi, ekolojisi ve davranışı hakkında ayrıntılı bilgilerle birlikte, bu coğrafi gradyanın öncelikle üç anahtar değişken tarafından yönlendirildiğini keşfettiler: sıcaklık değişkenliği, bölge savunması ve göç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir