T hücreler COVID-19’a karşı kalıcı olarak yardımcı olabilir mi ?

 

Koronavirüs ile enfekte olan insanlar, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan T hücreleri olarak bilinen bağışıklık hücrelerini taşırlar. Bu hücreler insanların COVID-19’dan iyileşmesine yardımcı olabilir, ancak tam olarak rolleri hala bilinmemektedir.

Araştırmacılar, koronavirüs enfeksiyonundan iyileşen insanların kanında, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’yi hedefleyen T hücrelerini buldular. Araştırmacıların 14 Mayıs’ta Cell‘de ki yayınlarına göre, hiçbir zaman virüse maruz kalmamış bazı kişilerin de virüsü tanıyabilecek T hücreleri vardı. Bu bulgu, örneğin soğuk algınlığına neden olanlar gibi diğer koronavirüslerle olan önceki enfeksiyonların, yeni koronavirüslere karşı, insanların hastalık geliştirmesini önlemek gibi bir düzeyde koruma sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Bu savunma hücreleri insanları SARS-CoV-2 ile yeniden enfeksiyondan koruyabilecek mi ve eğer öyleyse ne kadar süreyle koruyabileceği belirsizliğini koruyor.

Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan T hücreleri virüs parçalarını tanıyabilir. Hücreler bir viral proteini tanımladığında, yardımcı T hücreleri, bağışıklık sisteminin diğer bölümlerinin alarma geçmesini tetikleyen kimyasal sinyaller salar. Katil T hücreleri olarak adlandırılan diğer bir tür, enfekte olmuş hücreleri avlar ve öldürür.

Araştırma ekibi önce SARS-CoV-2’den hangi viral proteinlerin T hücrelerinin tanıması için en iyi hedefi temsil edebileceğini tahmin etti. Daha sonra bu viral parçaları, hastalıktan kurtulmuş 10 COVID-19 hastasından ve 11 sağlıklı insandan kan örneklerinden çıkarılan bağışıklık hücreleri ile karıştırdı. Bu sağlıklı insanlar 2015 ila 2018 yılları arasında – pandemi başlamadan önce – ilgisiz çalışmalara katılmışlardı ve kanlarından örnekler alındığında daha önce koronavirüse maruz kalmamışlardı.

COVID-19 hastalarının yaklaşık yüzde 70’i katil T hücrelerine ve yardımcı T hücrelerini sahipti. Bağışıklık hücreleri, koronavirüsün hücrelere girmesine yarayan veya genetik materyalini kaplayan çeşitli proteinlerini tanıdı.

Sağlıklı insanların yaklaşık yarısında SARS-CoV-2 parçalarını tanıyan yardımcı T hücreleri ve üçte birinde katil T hücreleri vardı. Bu insanların hepsi, soğuk algınlığına neden olan iki koronavirüsle bağlantılı antikorlara sahiptiler, bu da katılımcıların daha önce bu virüslerden enfekte olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, T-hücrelerin yeni koronavirüse asla maruz kalmayan insanlara yardımcı olabileceğini “spekülasyona açık” olarak ifade ediyor. Kesin bilgilere ulaşmak için uzmanların, birilerinden SARS-CoV-2 enfeksiyonundan önce ve sonra olmak üzere, T hücrelerini test etmesi gerekir.

Background vector created by Harryarts – www.freepik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir