Mars’ta tuzlu su olabilir, muhtemelen yaşam için fazla soğuk…

Yeni bir araştırmaya göre sıvı halde tuzlu su Mars’ın yüzeyinde bulunuyor olabilir, ancak koşullar bildiğimiz yaşam için harika olmayabilir.

Bu, Kızıl Gezegeni kolonize etmeye kararlı herhangi bir Dünya kökenli mikroorganizma için kötü bir haber, ancak Mars’ı robot kaşiflerine binen mikroplarla kirletmek istemeyen insanlar için iyi haber.

Saf su sıvı halde Mars’ın soğuk yüzeyinde fazla dayanamaz. Ancak bazı tuzlara karışırsa H2O biraz dayanabilir. NASA’nın Curiosity  ve Phoenix robot kaşifleri, Mars topraklarında perkloratlar olarak bilinen tuzları tespit ettiler ve araştırmacılar bu tuzların geçici tuzlu suları mümkün kılabileceğini öne sürdüler.

Mars’ta tuzlu sıvı su kesin olarak bulunamamıştır. Ancak yer altından toplanan su ipuçları ve Kızıl Gezegenin güney kutbunun yakınındaki bir yer altı gölü ile ilgili tartışmalar var.

Tuzlu suyun günümüz Mars koşullarında nasıl oluşabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgisayar simülasyonları yapıldı. Gezegenin yüzde 40’ında, çoğunlukla orta ve yüksek kuzey enlemlerinde bir tür tuzlu suyun gezegenin yüzeyinde sıvı olarak kalabileceğini ve altı saat boyunca bir kaç santimetre yüzeyin altında bulunabileceğini buldular. Bununla birlikte, bu tuzlu sular asla –48 dereceden daha sıcak olmayacak, Dünya’daki yaşam için bilinen toleransın yaklaşık 25 derece altında, araştırma 11 Mayıs çevrimiçi Nature Astronomy‘de yayınlandı.

Araştırmacılar, bu bulgunun Mars’a misyon planlayan herkes için yararlı olduğunu söylüyor. Sıvı su potansiyeli olan yerlere yapılan seferler, Dünya’dan kirlenme riskini azaltmak için sıkı koruma protokollerine tabidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir