Avrupa’nın ilk insanları Bulgaristan’da bulunmuş olabilir

Bilim adamları, bir Bulgar mağarasında bulunan bir diş ve altı kemik parçasının, Avrupa’daki Homo sapiens’in doğrudan en eski tarihli kalıntıları olduğunu söylüyor.

Şimdiye kadar, kıtadaki en eski fosillerin çoğu 45.000 ila 41.500 yaş arasındaydı. Ancak bu yaşlar, fosillerin kendilerine değil, fosillerle ilişkili tortu ve eserlerin tarihlerine dayanmaktadır. Araştırmacılar, 11 Mayıs tarihinde Nature dergisinde yer alan raporunda yeni bulunan bu kalıntıların yaklaşık 46.000 ila 44.000 yıl öncesine ait olduğunu gösteriyor.

Avrupa’daki en eski insan fosilinin önceki bir raporu Yunanistan’da bulunan kafatası parçasına odaklıydı. Bu fosil en az 210.000 yıl öncesine kadar ulaşıyordu, bu da onu en eskisi haline getiriyordu, ancak bu bulgunun tarihleme ve tür tanımlaması tartışmalıdır.

Bulgar Bacho Kiro Mağarası’ndaki yeni keşifler, bilim adamları Afrikalı H. sapiens’in yaklaşık 50.000 yıl önce Orta Doğu’ya ve daha sonra hızla Avrupa’ya ve Orta Asya’ya ulaştığı, sonucuna varıyorlar.

Diş dışında, yeni H. sapiens fosilleri, görünüşleri ile tanımlanamayacak kadar parçalanmıştı. Ancak araştırmacılar fosillerden protein çıkarabilirler. Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden paleoantropologlar çeşitli hayvan türlerini ayırt edebilen proteinlerin yapı taşlarının nasıl düzenlendiğini gösteren bir analiz yaptılar. Yedi H. sapiens fosilinden altısından elde edilen, tipik olarak anneden miras alınan mitokondriyal DNA sayesinde fosiller insan olarak tanımladı.

Bacho Kiro’da ortaya çıkarılan 11.000’den fazla hayvan kemiği parçası, bizon, kızıl geyik, mağara ayıları ve keçiler de dahil olmak üzere 23 türe ait. Araştırmacılar, bazı kemiklerin hayvanların kesimi ve derilerinin çıkarılması sırasında oluşan taş alet izlerinin yanı sıra, kasıtlı olarak kemik iliğinin çıkarıldığına işaret eden izler barındırdıklarını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir