Neandertaller kemik aletleri yapmak konusunda seçiciydi

Yaklaşık 40.000 yıl öncesine kadar Avrupa ve Asya’da yaşayan Neandertallerin bir zamanlar düşünüldüğünden daha sofistike insanlar olduğuna dair kanıtlar bulunmaya devam ediyor. UC Davis tarafından yapılan yeni bir çalışma, Neandertallerin belirli bir amaç için alet yaparken belirli hayvanların kemiklerini kullanmayı seçtiğini gösteriyor.

Antropoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi Naomi Martisius, doktora araştırması için güney Fransa’daki sitelerden Neandertal aletlerini inceledi. Neandertaller lissoir adı verilen düzleştirilmiş bir ucu olan bir hayvan kaburga parçasını hayvan postlarını işlenmiş deri haline getirirken ovmak için kullanırdı . Bu lissoir adı verilen aletler genellikle o kadar pürüzsüz ve aşınmış olur ki, hangi hayvandan geldiklerini sadece onlara bakarak söylemek imkansızdır.

Martisius ve meslektaşları, kemiklerdeki kollajen proteini kalıntılarına bakmak için oldukça hassas kütle spektrometrisi kullandılar. Yöntem ZooMS veya Kütle Spektrometrisi ile Zooarkeoloji olarak adlandırılır. Teknik, numuneleri kütle / yük oranı ile tanımlanabilen ve orijinal molekülü yeniden yapılandırmak için kullanılabilen fragmanlara ayırır.

Sığır kaburgalarının geyik üzerinde tercih edilmesi

Sonuçlar, lissoir yapmak için kullanılan kemiklerin çoğunlukla bizon veya yaban öküzü (şimdi tükenmiş olan modern sığırların vahşi bir akrabası) gibi sığır ailesindeki hayvanlardan geldiğini göstermektedir. Ancak aynı alandaki diğer hayvan kemikleri çoğunlukla ren geyiğine ait ve sıklıkla yiyecek için avlandığını göstermektedir. Neandertaller bu aletleri yapmak için sadece belirli hayvan türlerinden kaburga kullanmayı seçiyorlardı.

Sığır kaburgaları, geyik kaburgalarından daha büyük ve daha serttir, bu da onları aşınmadan veya kırılmadan hayvan postlarıyla çalışılması için daha uygun hale getiriyordu.

University of California – Davis. (2020, May 8). Neanderthals were choosy about making bone tools. ScienceDaily. Retrieved May 10, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200508112856.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir