Hidrojen zengini atmosfere sahip gezegenler hayatı barındırabilir

Laboratuvar deneyleri, maya ve E. coli’nin hidrojen bakımından zengin koşullarda hayatta kaldığını ve çoğaldığını göstermektedir.

Laboratuvar deneyleri, mikropların saf hidrojen atmosferinde yaşayabileceğini ve büyüyebileceğini gösteriyor. Bulgu, gökbilimcilerin uzaylı yaşam belirtileri aradığı ortamları genişletebilir.

Araştırmacılar, maya ve E. coli’yi bir miktar sıvı besin içeren küçük şişelere yerleştirdiler. Araştırmacılar havası alınmış altı şişeye saf hidrojen gazı, saf helyum gazı veya yüzde 80 azot ve yüzde 20 karbondioksit karışımı koydular. Son bir şişe normal havayla bırakıldı.

Birkaç saatte bir, araştırmacılar, mikropların bir kısmını, kaçının hayatta olduğunu saymak için çıkardılar. Mikroplar test edilen her atmosferde çoğalmıştı, ekip 4 Mayıs Nature Astronomy‘de mikroorganizmaların en çok sıradan Dünya havasında geliştiğini bildirdi.

Ek olarak, E. coli özellikle amonyak, methanethiol ve azot oksit de dahil olmak üzere diğer gezegenlerin ortamlarında bulunursa, halihazırda potansiyel biyo-işaretler veya olası yaşam belirtileri olarak kabul edilen birkaç gaz üretti.

Astrobiyologlar, dış gezegenlerin atmosferinde yıldız ışığı filtrelemesine bakarak yabancı yaşam belirtileri aramayı planlıyorlar. Eğer kayalık bir gezegenin yüzeyindeki küçük yaşam gazlar çıkarırsa, James Webb Uzay Teleskobu gibi gelecekteki teleskoplar bu emisyonları tespit edebilir.

Hidrojen çok hafif olduğu için, hidrojenin tamamı veya çoğu atmosferin daha yüksek noktalarında olur ve yüzeyden Dünya’nın azot baskın atmosferine göre 14 kat daha uzaklaşır. Bu, daha fazla yıldız ışığının atmosferin içinden dünyevi teleskoplara giderken filtreleneceği ve bu atmosferlerin biyo-belirteçler için araştırılmasını kolaylaştıracağı anlamına gelir.

Sonuçlar mikropların helyum ve azot baskın atmosferlerde de yaşayabildiğini doğrulasa da, bu atmosferler daha ince olacak ve bu nedenle diğer gezegenlerin çevresinde tespit edilmeleri daha zor olacaktır.

Araştırmacılar, basit deneylerin biyologlar için şaşırtıcı olmayabileceğini belirtti. Sonuçta, dünyadaki hidrojen bakımından zengin ortamlarda yaşayan, mikroorganizmalar vardır. (Dünyadaki hidrojenin çoğu suda hapsedilmiştir; genel olarak atmosfer yüzde 1’den daha az hidrojen gazı içerir.)

Ayrıca, hem E. coli hem de maya oksijensiz yaşayabilir – E. coli birçok hayvanın bağırsaklarında yaşayabilir ve maya bira mayalama için fermantasyon endüstrisinde kullanılır. Ancak her iki mikrop da tamamen hidrojen ortamına adapte olmadığından, test edilmeye değer oldukları düşünüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir