Yeni keşfedilen hücre tipi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklık tepkisinde önemli rol oynuyor

Photo by Michael Longmire on Unsplash

İmmünoloji ders kitaplarını yeniden yazdırabilecek bir keşifle, Bart Lambrecht, Martin Guilliams, Hamida Hammad ve Charlotte Scott (hepsi VIB-UGent İnflamasyon Araştırma Merkezi’nden) ekipler de dahil olmak üzere uluslararası bir grup bilim insanı yeni bir antijen – bağışıklık hücresi türü belirledi.Geniş bir dendritik hücre ailesinin bir parçası olan bu hücreler, viral solunum enfeksiyonları sırasında diğer bağışıklık hücrelerine antijenler sunmakta önemli bir rol oynar ve iyileşmiş plazmanın virüs bulaşmış hastalarda bağışıklık tepkilerini artırmaya nasıl yardımcı olduğunu açıklayabilir.

Enflamasyon ve bağışıklık

Vücudumuz bir enfeksiyonla karşı karşıya kaldığında, iltihap ve ateşle cevap verir. Bu, bağışıklık sisteminin işini yaptığını ve bir ordudaki askerler gibi birçok hücrenin aktivasyonuna yol açtığının bir işaretidir. Dendritik hücreler (DC’ler) bu ordunun generalleridir. Askerleri, ‘istilacılardan’ elde edilen antijenleri bağışıklık sisteminin hücrelerine sunarak enfekte olmuş hücreleri öldürmeleri için tam olarak aktive edebilir ve talimat verebilirler.

Yanlış kimlik tespiti

Vücutta antijen sunan işlevleri yerine getiren çeşitli DC türleri vardır. Birinci tip geleneksel DC’ler, enfeksiyon olmasa bile vücudu sürekli olarak tehlikeli istilacılar için tarar. Enfeksiyonla tetiklenen iltihaplanma olduğunda, DC’lerin başka bir alt kümesi iltihaplı monositlerden ortaya çıkar. Monosit türevi DC’ler in vitro olarak insan kanından izole edilen monositlerden kolayca hazırlandığından, bu hücrelerin her zaman çok önemli antijen sunan hücreler olduğu varsayılmıştır. Ancak kanser tedavisinde monosit türevli DC kullanan klinik çalışmalar hayal kırıklığı yaratıyor. Bart Lambrecht, Martin Guilliams, Hamida Hammad ve Charlotte Scott (hepsi VIB-UGent İnflamasyon Araştırma Merkezi’nden) ve uluslararası meslektaşlarının ekipleri tarafından yapılan bir çalışma, monosit kaynaklı DC’lerin zayıf antijen sunan hücreler olduğunu,ancak bu hücrelerin yanlış bir kimlik tespiti durumu nedeniyle yanlış bir şekilde bu işlevlere sahip olduğu belirlediler.

Bilim adamları, viral solunum yolu enfeksiyonu olan fareleri ( zatürre virüsü ve grip virüsü) tek hücre teknolojileriyle inceledi. Bu tek hücre çözünürlüğü, enfeksiyona yanıtları sırasında monosit türevi hücreleri diğer DC’lerden ince bir şekilde ayırmalarına izin verdi. Monosit türevli DC’lerin aslında antijen sunmadıklarını buldular. Geçmişteki tüm karışıklıkların nedeni, enflamatuar tip 2 konvansiyonel DC veya inf-cDC2 adı verilen yeni bir DC’nin ortaya çıkması gibi görünüyor. Bunlar en iyi bağışıklık formunu indüklemek için monositlerin, makrofajların ve geleneksel DC’lerin en iyi özelliklerinden bazılarının birleşimini barındırıyorlar.

Bart Lambrecht: “Bu bizim için büyük bir sürpriz oldu. Hepimize, monosit kaynaklı hücrelerin, kesinlikle iltihap olduğunda mükemmel antijen sunan hücreler olduğu öğretildi. Şimdi, aslında tüm bunları yapan yeni bir hibrid DC tipi olduğunu gösteriyoruz. Bu, bağışıklık sistemi hakkında bildiklerimizi gerçekten değiştiriyor ve solunum yolu viral enfeksiyonlarını ve diğer enflamatuar hastalıkları anlamak için çok önemli bir bilgidir. “

İyileşmiş plazma ve COVID-19

Araştırmacıların bulguları, başka bir solunum virüsünün neden olduğu mevcut COVID-19 salgını ile doğrudan ilişkilidir. Şu anda araştırılmakta olan acil tedavilerden biri de iyileşmekte olan hastaların veya iyileşmiş hastaların kan plazmasının kullanılmasıdır.

Bu çalışma, iyileşen plazmanın ve içindeki virüse spesifik antikorların çalıştığı mekanizmalardan birinin inf-cDC2’nin arttırılması yoluyla olduğunu gösteren ilk çalışmadır. Artırılmış DC’ler çok daha güçlü bir bağışıklık tepkisi indüklediğinden, bu çalışma viral enfeksiyonlar ve diğer enflamatuar hastalıklar için terapötik müdahale için yeni bir hedef ortaya koymaktadır.

Finansman

Bu çalışma Avrupa Araştırma Konseyi, Ghent Üniversitesi, Araştırma Vakfı Flanders (FWO) ve Sağlık Araştırma Konseyi Yeni Zelanda tarafından finanse edildi.

VIB (the Flanders Institute for Biotechnology). (2020, May 8). Newly discovered cell type plays crucial role in immune response to respiratory infections. ScienceDaily. Retrieved May 9, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200508155915.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir