Ankilozan Spondilit Hakkında Önemli Sorular ve Cevaplar

Photo by Harlie Raethel on Unsplash

1. Ankilozan spondilit otoimmün bir hastalık mıdır?

Ankilozan spondilit, hem otoimmün bir artrit tipi hem de kronik bir enflamatuar hastalıktır. Vücudunuz kendi sağlıklı dokularına saldırdığında bir otoimmün hastalık gelişir.

Ankilozan spondilit ayrıca iltihaplı veya şişmiş eklemleri içeren enflamatuar bir durumdur. Genellikle omurgadaki ve beldeki eklemleri ve kemikleri etkiler. Omurga kemikleri zamanla kaynaşabilir.

2. Ankilozan spondilit tam olarak nedir?

Omurgayı ve omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemleri etkileyen ağrı ve iltihaba sebebiyet veren bir romatizma türüdür. Diğer artrit tipleri gibi, ankilozan spondilit de eklemlerde ağrı ve şişmeye neden olur.

Bu durum omurganın kemiklerini (omurlar) ve beldeki eklemleri etkiler. Ayrıca tendonların ve bağların omurganızdaki kemiklere yapıştığı yerde şişmeye neden olur.

Ankilozan spondilitten kaynaklanan ağrı ve rahatsızlık, omuzlarınız ve kalçalarınız gibi diğer eklemlerde semptomlara yol açabilir.

3. Ankilozan spondilit nasıl teşhis edilir?

Doktor muhtemelen belirtilerinizi ve aile ankilozan spondilit öyküsünü sorarak başlayacaktır. Bir muayene omurganızdaki ağrı, hassasiyet ve sertlik gibi semptomları ortaya çıkarabilir.

Doktor bir röntgen veya MRI taraması isteyecektir. Her iki test de omurganızdaki kemikler ve yumuşak dokulardaki zararı gösterebilir. Bir MRI daha ayrıntılı görüntüler oluşturur ve röntgenden daha erken evreleri gösterebilir.

Bu durumu teşhis etmenin başka bir yolu, HLA-B27 geni için bir kan testidir.

4.Bir uzmanla görüşmem gerekir mi?

Birincil doktorunuz önce ankilozan spondilitten şüphelenebilir veya hastalığı teşhis edebilir. Bu noktadan sonra sizi bir romatoloğa yönlendirebilirler. Romatolog eklem, kemik ve kas hastalıklarında uzmandır.

Romatolog tedavi için doktorunuz olabilir. Göz belirtileriniz varsa (üveit) bir fizyoterapist veya bir göz doktoruna da gitmeniz gerekebilir.

5. Doktorum ankilozan spondiliti nasıl tedavi edecek?

Ankilozan spondilit tedavisi ilaçları, fizik tedaviden veya mesleki terapiden yardımcı bakımı ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Eklemleriniz çok hasarlıysa ameliyat da mümkündür.

Romatologunuz aşağıdaki ankilozan spondilit tedavilerinden birini veya daha fazlasını önerebilir:

  • ağrıyı ve iltihabı azaltmak için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (ibuprofen gibi NSAID’ler)
  • NSAID’ler işe yaramazsa IV infüzyonu yoluyla enjekte edilen veya verilen TNF inhibitörleri gibi biyolojikler
  • sırtınızdaki etkilenen eklemleri güçlendiren ve geren egzersizleri içeren fizik tedavi
  • eklemlerde ağrı ve iltihabı tedavi etmek için hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaçlar (DMARD’lar)

Enflamasyonu artıran sigara içmekten kaçının. Ankilozan spondilitten kaynaklanan eklem hasarını kötüleştirebilir.

6. Ankilozan spondilit için hangi ameliyatlar var?

Cerrahi, ciddi eklem hasarı olan insanlar için son çare seçeneğidir. Hasarlı bir eklem çıkarır ve metal, plastik veya seramikten yapılmış bir eklemle değiştirilir.

Spinal cerrahi, hastalar ciddi şekilde etkilenmişse ve günlük aktiviteleri yapamadıklarında tedaviye dahil edilir. Semptomlara ve görüntüleme bulgularına göre çeşitli prosedürler kullanılır. Bir osteotomi, omurganızı düzeltmek ve duruşunuzu düzeltmek için bir prosedür içerir. Sinir kökleri üzerinde baskı varsa laminektomi (omurganın omurunu oluşturan iki küçük kemiğin alınmasına yönelik bir cerrahi işlem) yapılabilir.

7. Fizik tedaviye ihtiyacım var mı?

Ankilozan spondilit için fizik tedavi önerilen bir tedavi şeklidir. Hareket ve esnekliği artırmak ve ağrıyı azaltmak için egzersizler içerir. Bir fizyoterapist, esnekliğinizi ve hareket aralığınızı geliştirmek için size duruş egzersizleri de gösterebilir.

8.Hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Ankilozan spondilit, aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

  • omurga kemiklerinin birleşmesi ve omurganın öne doğru eğrilmesi
  • kemiklerin zayıflaması (osteoporoz) ve kırıkların oluşması
  • üveit adı verilen göz iltihabı
  • Vücudunuzdaki en büyük arter olan aort problemleri

9. Belirtilerim kötüleşirse ne yapmalıyım?

Daha da kötüleşen belirtiler, tedavinizin gerektiği kadar iyi çalışmadığı ve ankilozan spondilitinizin ilerlediği anlamına gelebilir.

Örneğin, omurganız normalden daha sert veya daha acı verebilir. Veya diğer eklemlerde semptomlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Aşırı yorgunluk, artmış inflamasyonun bir başka belirtisidir.

Yeni veya kötüleşen herhangi bir semptom yaşarsanız, hemen doktorunuzu arayın. Rahatsızlığınızı azaltmak ve durumunuzun kötüleşmesini önlemek için tedavi planınızda bir değişiklik önerebilirler.

10. Tedavisi var mı?

Ankilozan spondilitin tedavisi yoktur. Diğer pek çok artrit için de tedavi yoktur.

Bununla birlikte, yardımcı bakım terapileri, ilaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonu semptomlarınızı iyileştirebilir ve eklem hasarı oranını yavaşlatabilir. Doktorunuz belirtilerinize dayanarak sonraki adımları anlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir