Alerjiler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Alerjiler
Alerji, vücudunuza tipik olarak zararlı olmayan bir yabancı maddeye karşı bağışıklık sistemi yanıtıdır. Bu yabancı maddelere alerjen denir. Bazı gıdalar, polen veya evcil hayvan kepeği içerebilirler.

Bağışıklık sisteminizin görevi, zararlı patojenlerle savaşarak sizi sağlıklı tutmaktır. Bunu, vücudunuzu tehlikeye atabileceğini düşündüğü her şeye saldırarak yapar. Alerjene bağlı olarak, bu cevap iltihaplanma, hapşırma veya diğer birçok semptomu içerebilir.

Bağışıklık sisteminiz normal olarak ortamınıza uyum sağlar. Örneğin, vücudunuz evcil hayvan kepeği gibi bir şeyle karşılaştığında, zararsız olduğunu fark etmelidir. Aktif alerjisi olan insanlarda, bağışıklık sistemi onu vücudu tehdit eden bir dış istilacı olarak algılar ve ona saldırır.

Alerjiler yaygındır. Çeşitli tedaviler semptomlarınızdan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Alerji belirtileri
Alerjiler nedeniyle yaşadığınız belirtiler birkaç faktörün sonucudur. Bunlar, sahip olduğunuz alerji türünü ve alerjinin ne kadar şiddetli olduğunu içerir.

Beklenen bir alerjik yanıttan önce herhangi bir ilaç alırsanız, yine de bu semptomlardan bazılarıyla karşılaşabilirsiniz, ancak azaltılabilir.

Gıda alerjileri
Gıda alerjileri şişme, kurdeşen, mide bulantısı, yorgunluk ve daha fazlasını tetikleyebilir. Bir kişinin gıda alerjisi olduğunu fark etmesi biraz zaman alabilir. Bir yemekten sonra ciddi bir reaksiyonunuz varsa ve neden olduğundan emin değilseniz, derhal bir tıp uzmanına başvurun. Tepkinizin kesin nedenini bulabilir veya sizi bir uzmana yönlendirebilirler.

Mevsimsel alerjiler
Saman nezlesi belirtileri soğuk algınlığı semptomlarını taklit edebilir. Tıkanıklık, burun akıntısı ve şişmiş gözler içerir. Çoğu zaman, bu semptomları evde yönetebilirsiniz. Belirtileriniz yönetilemez hale gelirse doktorunuza danışın.

Şiddetli alerjiler için
Şiddetli alerjiler anafilaksiye neden olabilir. Bu, solunum güçlüklerine, baş dönmesine ve bilinç kaybına yol açabilecek hayatı tehdit eden bir acil durumdur. Olası bir alerjenle temas ettikten sonra bu belirtileri yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Cilt alerjileri

Cilt alerjileri, alerjinin bir işareti veya belirtisi olabilir. Ayrıca alerjene maruz kalmanın doğrudan sonucu olabilirler.

Örneğin, alerjiniz olan bir yiyeceği yemek birkaç belirtiye neden olabilir. Ağzınızda ve boğazınızda karıncalanma yaşayabilirsiniz. Ayrıca döküntü de geliştirebilirsiniz.

Bununla birlikte kontakt dermatit, cildinizin bir alerjenle doğrudan temas etmesinin sonucudur. Bu, bir temizlik ürünü veya bitki gibi alerjiniz olan bir şeye dokunduğunuzda olabilir.

Cilt alerjileri şunları içerir:

Kurdeşen. Tahriş olmuş cilt bölgeleri, kırmızı veya şişmiş ve ağrılı veya kaşıntılı olabilir.
Egzama. Cilt lekeleri iltihaplanır, kaşınabilir veya kanayabilir.
Kontakt dermatit. Cildin kırmızı, kaşıntılı lekeleri, bir alerjenle temas ettikten hemen sonra gelişir.
Boğaz ağrısı. Farinks veya boğaz tahriş olur veya iltihaplanır.
Şişmiş gözler. Gözler sulu veya kaşıntılı olabilir ve “kabarık” görünebilir.
Kaşıntı. Deride tahriş veya iltihap olur.
Yangı. Cilt iltihabı ciltte rahatsızlık ve batma hissine yol açar.

Alerji nedenleri

Araştırmacılar, normalde zararsız bir yabancı madde vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin neden alerjik reaksiyona neden olduğundan tam olarak emin değiller.

Alerjilerin genetik bir temeli vardır. Bu, ebeveynlerin onları çocuklarına aktarabilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, alerjik reaksiyona sadece genel bir yatkınlık genetiktir. Spesifik alerjiler geçmez. Örneğin, anneniz kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi varsa, mutlaka sizin olacağınız anlamına gelmez.

Sık görülen alerjen türleri şunları içerir:

Hayvansal ürünler. Bunlar arasında hayvan kepeği, toz akarı ve hamamböceği bulunmaktadır.
İlaçlar. Penisilin ilaçları yaygın tetikleyicilerdir.
Gıdalar. Buğday, fındık, süt, kabuklu deniz ürünleri ve yumurta alerjileri yaygındır.
Böcek sokmaları. Bunlar arılar, eşek arısı ve sivrisinekleri içerir.
Küf. Küf kaynaklı havadaki sporlar bir reaksiyonu tetikleyebilir.
Bitkiler. Çimen, yabani ot ve ağaçlardan saçılan polenler ile zehirli sarmaşık ve zehirli meşe gibi bitkilerden elde edilen reçine çok yaygın bitki alerjenleridir.
Diğer alerjenler. Genellikle lateks eldiven ve prezervatiflerde bulunan lateks ve nikel gibi metaller de yaygın alerjenlerdir.
Saman nezlesi olarak da bilinen mevsimsel alerjiler, en yaygın alerjilerden bazılarıdır. Bunlara bitkiler tarafından salınan polen neden olur. Şunlara sebep olurlar:

kaşınan gözler
sulu gözler
burun akması
öksürme

Alerjiler için doğal ilaçlar
Birçok doğal ilaç ve takviye, bir tedavi olarak ve hatta alerjileri önlemenin bir yolu olarak pazarlanmaktadır. Denemeden önce bunları doktorunuza danışın. Bazı doğal tedaviler aslında başka alerjenler içerebilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

Örneğin, bazı çaylar, ciddi hapşırmaya neden olabilecek bitkilerle yakından ilişkili çiçekler ve bitkiler içerir. Aynı şey uçucu yağlar için de geçerlidir. Bazı insanlar bu yağları yaygın alerji semptomlarını hafifletmek için kullanır, ancak uçucu yağlar zaten alerjiye neden olabilecek bileşenler içerir.

Alerjiler nasıl teşhis edilir
Doktorunuz alerjileri çeşitli şekillerde teşhis edebilir.

İlk olarak, doktorunuz belirtilerinizi soracak ve fiziki muayene yapacaktır. Son zamanlarda yediğiniz olağandışı herhangi bir şey ve temas edebileceğiniz herhangi bir madde hakkında soru soracaktır. Örneğin, ellerinizde kızarıklık varsa, doktorunuz yakın zamanda lateks eldiven giyip giymediğinizi sorabilir.

Son olarak, bir kan testi ve cilt testi, doktorunuzun şüphelendiği alerjenleri doğrulayabilir veya teşhis edebilir.

Alerji kan testi
Doktorunuz kan testi isteyebilir. Kanınız, immünoglobulin E (IgE) adı verilen alerjiye neden olan antikorların varlığı açısından test edilecektir. Bunlar alerjenlere tepki veren hücrelerdir. Doktorunuz, ciddi bir alerjik reaksiyon potansiyeli konusunda endişe duyuyorlarsa, tanıyı doğrulamak için bir kan testi kullanacaktır.

Cilt testi

Bu test sırasında, cildiniz potansiyel alerjenler içeren küçük iğneler ile delinir veya çizilir. Belirli bir maddeye alerjiniz varsa, cildiniz kızarır ve iltihaplanır.

Semptomları önleme
Alerjileri önlemenin bir yolu yoktur. Ancak semptomların ortaya çıkmasını önlemenin yolları vardır. Alerji semptomlarını önlemenin en iyi yolu, onları tetikleyen alerjenlerden kaçınmaktır.

Kaçınma, gıda alerjisi semptomlarını önlemenin en etkili yoludur. Bir eliminasyon diyeti alerjilerinizin nedenini belirlemenize yardımcı olabilir, böylece onlardan nasıl kaçınacağınızı bilirsiniz. Gıda alerjenlerinden kaçınmak için gıda etiketlerini iyice okuyun.

Mevsimsel, temas ve diğer alerjileri önlemek, alerjenlerin nerede bulunduğunu ve nasıl önleneceğini bilmekle ilgilidir. Örneğin toza alerjiniz varsa, evinize uygun hava filtreleri takarak, hava kanallarınızı profesyonelce temizleyerek ve evinizi düzenli olarak tozdan arındırarak semptomları azaltabilirsiniz.

Alerji komplikasyonları


Alerjileri her yeni mevsimde ortaya çıkan sinir bozucu burun tıkanıklığı ve hapşırma olarak düşünebilirsiniz, ancak bu alerjik reaksiyonların bazıları aslında hayatı tehdit edici olabilir.

Örneğin anafilaksi, alerjene maruz kalmanın ciddi bir reaksiyondur. Çoğu insan anafilaksiyi gıda ile ilişkilendirir, ancak herhangi bir alerjen, belirtilere neden olabilir:

aniden daralmış hava yolları
artmış kalp atış hızı
dilin ve ağzın olası şişmesi
Alerji belirtileri birçok komplikasyon yaratabilir. Doktorunuz, belirtilerinizin nedeninin yanı sıra bir hassasiyet ve tam gelişmiş bir alerji arasındaki farkın belirlenmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca alerji belirtilerinizi nasıl yöneteceğinizi de öğretebilir, böylece en kötü komplikasyonlardan kaçınabilirsiniz.

Astım ve alerjiler
Astım yaygın bir solunum rahatsızlığıdır. Nefes almayı zorlaştırır ve akciğerlerinizdeki hava yollarını daraltabilir.

Astım alerjilerle yakından ilişkilidir, alerjiler mevcut astımı daha da kötüleştirebilir. Ayrıca hiç rahatsızlığı olmayan bir kişide astımı tetikleyebilir.

Bu durumlar birlikte ortaya çıktığında, alerjiye bağlı astım veya alerjik astım adı verilen bir durum oluşur.

Alerjiler ve soğuk algınlığı
Burun akıntısı, hapşırma ve öksürük, alerjilerin yaygın belirtileridir. Ayrıca soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonu belirtileri de görülür. Alerjiler bağışıklık sisteminizi uzun süre etkileyebilir. Bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinde, temas ettiğiniz virüsleri almanız daha olası hale gelir. Bunlara, soğuk algınlığına neden olan virüsler de dahildir.

Alerji öksürüğü
Saman nezlesi, hapşırma, öksürme ve kalıcı, inatçı öksürük gibi semptomlar üretebilir. Vücudunuzun alerjenlere aşırı tepkisinin bir sonucudur. Bulaşıcı değil, ama can sıkıcı olabilir.

Kronik öksürüğün aksine, alerjiler ve saman nezlesinin neden olduğu öksürük geçicidir. Bu mevsimsel alerjinin semptomlarını sadece bitkilerin ilk çiçek açtığı yılın belirli zamanlarında yaşayabilirsiniz.

Ek olarak, mevsimsel alerjiler astımı tetikleyebilir ve astım öksürüğe neden olabilir. Yaygın mevsimsel alerjisi olan bir kişi alerjene maruz kaldığında, hava yollarının daralması öksürüğe yol açabilir. Nefes darlığı ve göğüs sıkışması da görülebilir.

Alerjiler ve bronşit
Virüsler veya bakteriler bronşite neden olabilir veya alerjilerin bir sonucu olabilir. Birinci tip akut bronşit, tipik olarak birkaç gün veya hafta sonra sona erer. Bununla birlikte, kronik bronşit aylarca, muhtemelen daha uzun süre kalabilir. Ayrıca sık sık tekrarlar.

Yaygın alerjenlere maruz kalma, kronik bronşitin en yaygın nedenidir. Bu alerjenler şunları içerir:

sigara içmek
hava kirliliği
toz
polen
kimyasal dumanlar
Mevsimsel alerjilerin aksine, bu alerjenlerin çoğu ev veya ofis gibi ortamlarda daha kalıcı olurlar. Bu kronik bronşiti daha kalıcı kılar ve tekrarlama olasılığını artırabilir.

Alerjiler ve bebekler
Deri alerjileri bugün küçük çocuklarda sadece birkaç on yıl öncesine göre daha yaygındır. Bununla birlikte, çocuklar büyüdükçe cilt alerjileri azalır. Çocuklar büyüdükçe solunum ve gıda alerjileri daha yaygın hale gelir.

Bebeklerde yaygın cilt alerjileri şunları içerir:

Egzama. Bu kaşıntı yapan kırmızı döküntülere neden olan inflamatuar bir cilt durumudur. Bu döküntüler yavaş gelişebilir, ancak kalıcı olabilirler.
Alerjik kontakt dermatit. Bu tür cilt alerjileri, genellikle bebeğinizin tahriş edici maddeyle temas etmesinden hemen sonra ortaya çıkar. Daha ciddi kontakt dermatit ağrılı kabarcıklara dönüşebilir ve cilt çatlamasına neden olabilir.
Kurdeşen. Kurdeşen, bir alerjene maruz kaldıktan sonra gelişen kırmızı yumrular veya ciltte kabaran bölgelerdir. Pullu değillerdir ve çatlamazlar, ancak kurdeşen kaşıntısı cildin kanamasına neden olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir