D vitamini-virüs ölümleri ilişkisi

Photo by CDC on Unsplash

Yeni bir çalışmada, düşük ortalama D vitamini seviyeleri ile çok sayıda COVID-19 vakası ve 20 Avrupa ülkesindeki ölüm oranları arasında bir ilişki olduğu bulunmuştur.

Önceki gözlemsel çalışmalar, düşük D vitamini seviyeleri ile akut solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık arasında bir ilişki olduğunu bildirmiştir. D vitamini, beyaz kan hücrelerinin tepkisini modüle ederek çok fazla inflamatuar sitokin salgılamasını önler. COVID-19 virüsünün aşırı pro-enflamatuar sitokinlere neden olduğu bilinmektedir.

İtalya ve İspanya’nın her ikisi de yüksek COVID-19 ölüm oranları yaşamıştır ve yeni çalışma her iki ülkenin de çoğu kuzey Avrupa ülkesinden daha düşük ortalama D vitamini seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, kısmen güney Avrupa’daki insanlar, özellikle yaşlılar güçlü güneşten kaçınırken, cilt pigmentasyonu da doğal D vitamini sentezini azaltır.

Morina karaciğeri yağı ve D vitamini takviyelerinin tüketimi ve muhtemelen daha az güneşten kaçınma nedeniyle en yüksek ortalama D vitamini seviyeleri kuzey Avrupa’da bulunur. İskandinav ülkeleri, Avrupa’da nüfus başına düşen en düşük COVID-19 vakasına ve mortalite oranına sahip ülkeler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir