NASA, insanları Ay’a götürmek için SpaceX, Blue Origin ve Dynetics’i seçti

Photo by NASA on Unsplash

NASA, insanları Ay’ın yüzeyine götürebilecek iniş sistemlerini tasarlamak ve inşa etmek için SpaceX, Blue Origin ve Dynetics’i seçti.
Üç şirket gelecek yıl tasarımları üzerinde çalışacak ve sonunda NASA ilk kadını ve bir sonraki adamı ay yüzeyine götürmek için bir lander (bir gezegenin veya ayın yüzeyine inmek için tasarlanmış uzay aracı) seçecek.


Bu iniş araçları, insanları 2024’e kadar Ay’a tekrar gönderme girişimi olan NASA’nın Artemis programının kritik bir parçası.

Son on yıldır NASA, Uzay Fırlatma Sistemi olarak bilinen dev bir derin uzay roketi ve insanları derin uzaya götürmek için Orion adlı bir mürettebat kapsülü geliştiriyor. Denklemin eksik olan en büyük parçası insanları Ay’a indirecek bir iniş aracıydı.

Şimdi, NASA üç rakiple ay iniş aracı sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeler toplam 967 milyon dolar değerinde. Şirketler kendi fonlarından bazılarını geliştirmeler için kullanacaklar ve bu tasarım geliştirmeleri 10 ay sürecek.

Önümüzdeki Şubat ayında NASA, hangi şirketlerin deneme görevleri yapacağına ve iniş yapmak üzere uzaya gönderileceğine karar verecek.
NASA daha sonra iniş araçlarını Ay’a götürmek için gerekli roketleri de temin edecek.

Bu sözleşmelerin yapılması, NASA’nın Artemis için planlarını değiştirdiği anlamına geliyor. Orijinal plan, insanları NASA’nın Gateway adlı Ay’ın yörüngesinde inşa etmek istediği yeni bir uzay istasyonuna göndermeyi içeriyordu. Gateway, astronotların yaşayabileceği ve kısa süreler boyunca araştırma yapabileceği bir eğitim karakolu olarak hizmet edecekti.
Astronotlar daha sonra Gateway’e bağlı iniş araçlarına binebilir ve Ay yüzeyine inebilirlerdi.
Gateway uzun zamandır, Ay’ın etrafında sürdürülebilir bir varlık yaratmanın bir yolu olarak biliniyor ve Artemis misyonunu 1960’ların ve 70’lerin Ay’a gidiş geliş yolculuklarını içeren Apollo programından farklı kılıyor.

2024 son tarih ve zaman tükeniyor, şimdi bu şirketlerden herhangi birinin dört yıldan daha kısa bir sürede çalışan bir iniş aracı yapıp yapamayacağını görmek için yarış devam ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir