Geleceğin aydınlatma malzemesinin arayışı

Photo by Sander Weeteling on Unsplash

Paul Scherrer Enstitüsü PSI’da, araştırmacılar organik ışık yayan diyotlar (OLED’ler) için umut verici bir malzeme hakkında yeni bilgiler edindiler. Madde yüksek ışık verimi sağlıyor ve büyük ölçekte üretilmesi ucuz olacak – bu, geniş alanlı oda aydınlatmasında pratik olarak kullanılmak üzere kullanılabileceği anlamına gelir. Araştırmacılar uzun zamandır bu tür materyalleri arıyorlar. Yeni oluşturulan anlayış, gelecekte yeni aydınlatma cihazlarının hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde geliştirilmesini kolaylaştıracaktır. Çalışma bugün Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Bu bileşik, sarımsı bir katıdır. Bir sıvı içinde çözerseniz veya bir elektrot üzerine ince bir tabaka şeklinde yerleştirir ve daha sonra bir elektrik akımı uygularsanız, yoğun bir yeşil parıltı verir. Nedeni: Moleküller kendilerine verilen enerjiyi emer ve yavaş yavaş tekrar ışık şeklinde yayarlar. Bu işleme elektrolüminesans denir. Işık yayan diyotlar bu prensibe dayanmaktadır.

Bu yeşil ışık yayan madde, OLED’ler, organik ışık yayan diyotlar üretmek için güçlü bir adaydır. Yaklaşık üç yıldır, örneğin akıllı telefonların ekranlarında OLED’ler kullanılıyor. Bu arada, bu malzemelerle ilk esnek televizyon ekranları da piyasaya çıktı.

Buna ek olarak, OLED’ler geniş bir yüzey alanına sahip düşük maliyetli oda aydınlatmasını mümkün kılıyor. Öncelikle, bu uygulamaya en uygun malzemelerin bulunması gerekiyor çünkü OLED’ler için dikkate alınan birçok madde iridyum gibi pahalı malzemeler içerir ve bu da bunların büyük ölçekte ve geniş yüzeylerde uygulanmasını engeller. Bu tür katkı maddeleri olmadan, malzemeler aslında kendilerine verilen enerjinin sadece küçük bir kısmını ışık olarak yayabilir; geri kalanı, örneğin titreşim enerjisi olarak kaybolur.

Mevcut araştırmanın amacı, daha ucuz ve daha çevre dostu ekranlar ve geniş alan aydınlatması için daha verimli malzemeler bulmaktır. Bu noktada, bakır gibi ucuz ve kolayca temin edilebilen metaller umut verici.


Araştırmacılar şimdi bakır içeren bileşik CuPCP’nin daha kesin bir incelemesini yaptılar. Her molekülün ortasında karbon ve fosfor atomlarıyla çevrili dört bakır atomu vardır.
Bakır nispeten ucuz bir metaldir ve bileşiğin kendisi büyük miktarlarda kolayca üretilebilir – bu geniş yüzeylerde kullanımı için idealdir ve ön koşuldur.

Yapılan ölçümler, kimyasal yapısı nedeniyle maddenin OLED’ler için iyi bir aday olduğunu doğruladı. Bileşiğin kuantum kimyasal özellikleri, yüksek ışık verimi elde etmeyi mümkün kılıyor. Bunun bir nedeni, molekülün nispeten sert olması ve 3D yapısının uyarıldığında sadece biraz değişmesidir. Artık araştırmacılar bu maddeyi OLED’lerde kullanmak için daha da optimize etmeye başlayabilirler.

Paul Scherrer Institute. (2020, May 1). In search of the lighting material of the future. ScienceDaily. Retrieved May 2, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200501091855.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir