Kepler-88 gezegen sisteminin yeni kralı

Photo by David Menidrey on Unsplash

Güneş sistemimizin bir kralı var. Yunan panteonundaki en güçlü tanrı için adlandırılan, Satürn’ün kütlesinin iki katı ve Dünya’nın 300 katı ile Jüpiter’in en ufak hareketi diğer tüm gezegenler tarafından hissedilir. Jüpiter’in Mars’ın küçük boyutundan, asteroit kuşağının varlığından ve genç Dünya’ya su sağlayan bir kuyruklu yıldızdan sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Diğer gezegen sistemlerinde Jüpiter gibi yerçekimi tanrıları var mı?

Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü (UH IfA) liderliğindeki bir astronom ekibi, uzak bir gezegen sisteminde Jüpiter’in kütlesinin üç katı bir gezegen keşfetti.

Keşif, Hawaii’deki Maunakea’daki W.M. Keck Gözlemevinde alınan altı yıllık verilere dayanıyor. 10 metrelik Keck I teleskopunda Yüksek Çözünürlüklü Echelle Spektrometre (HIRES) aletini kullanan ekip, Kepler-88 d adlı gezegenin her dört yılda bir yıldızının yörüngesinde olduğunu ve yörüngesinin dairesel değil, eliptik olduğunu doğruladı. Jüpiter’in kütlesinin üç katında, Kepler-88 d bu sistemdeki en büyük gezegendir.

Kepler-88 Sistemi, yıldıza çok yakın yörüngede iki gezegen olan Kepler-88 b ve c’ den dolayı gökbilimciler arasında zaten ünlüydü (gezegenler genellikle keşif sırasına göre alfabetik olarak adlandırılır).

Bu iki gezegen, ortalama hareket rezonansı olarak adlandırılan tuhaf ve çarpıcı bir dinamiğe sahiptir.
Yarı Neptün büyüklüğündeki gezegen b sadece 11 gün içinde yörüngede bulunur, bu da Jüpiter büyüklüğünde olan c gezegeninin 22 günlük yörünge döneminin neredeyse yarısıdır. Yörüngelerinin saat benzeri doğası, çocuğunu salıncakta iten ebeveyn gibi etki eden bir enerjidir.
Dış gezegen Kepler-88 c, b gezegeninden yirmi kat daha büyüktür ve bu nedenle kuvveti daha içte olan b gezegeninin yörünge zamanlamasında dramatik değişikliklere neden olur. Gökbilimciler, transit zamanlama varyasyonları (TTVs) adı verilen bu değişiklikleri, Kepler-88 b’nin yıldız ve teleskop arasında geçtiği kesin zamanları tespit eden NASA Kepler uzay teleskopu ile gözlemledi. Kepler-88 b en büyük zamanlama varyasyonlarından bazılarına sahiptir. Geçişler yarım gün erken veya geç, ulaştığında, bu sistem “TTV’lerin Kralı” olarak adlandırılır.

Yeni keşfedilen gezegenler, gökbilimcilerin sistemi anlamasına bir boyut daha ekliyor.

Belki de bu ekstrasolar egemen liderlerin, Jüpiter’in güneş sistemimize etkilerine bezer etkileri vardır. Bu tür gezegenler kayalık gezegenlerin gelişimini desteklemiş ve su taşıyan kuyruklu yıldızları onlara doğru yönlendirmiş olabilir.

W. M. Keck Observatory. “Newly discovered exoplanet dethrones former king of Kepler-88 planetary system: Astronomer discovers massive extrasolar planet with Maunakea telescope.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200429134034.htm (accessed April 30, 2020).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir