Herpes virüsünün kodu çözüldü

Miguel Á. Padriñán adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Herpes simpleks virüsü 1’in (HSV-1) genomu, yeni yöntemler kullanılarak çözüldü. Daha önce bilinmeyen yüzlerce gen ürünü bulundu. Virüs dudak uçuklarına neden olur, ancak bazen yaşamı tehdit edebilir.

Şimdiye kadar, bilim adamları herpes simpleks virüsü 1 (HSV-1) genomunda yaklaşık 80 açık okuma çerçevesi (ORF) olduğunu düşünüyorlardı. Bunlar, genomda DNA’daki bilgilerin okunduğu ve proteinlere çevrildiği yerlerdir. Şimdi çok daha fazlası-284 ORF olduğu ortaya kondu.

Veriler sadece virüsün kendisini daha iyi anlamak için önemli değil, ayrıca HSV-1 tabanlı onkolitik virüslerin gelişimi için somut etkileri vardır. Bunlar, malign melanom gibi bazı tümör hastalıklarının immünolojik tedavilerinde kullanılan virüslerdir.

Tip 1 (HSV-1) herpes simpleks virüsleri, birçok insan tarafından hoş olmayan kaşıntılı yaraların nedeni olarak bilinir. Bu virüs tipinde bir enfeksiyonun da ciddi sonuçları olabilir. Örneğin, HSV-1 yoğun bakım ünitelerinde yaşamı tehdit eden pnömoniye (akciğer dokusunun iltihaplanması). neden olabilir. Sağlıklı insanlarda, sıklıkla kalıcı beyin hasarına yol açan ensefalite( beyin iltihabı) neden olabilir.

Bir kez virüs bulaştığında, bir kişi yaşamının geri kalanında onu tutacaktır: herpes virüsleri kalıcı olarak vücut hücrelerinde yuvalanır. Orada genellikle uzun süre göze çarpmazlar. Sadece zayıflamış bağışıklık sistemi gibi özel koşullar altında tekrar aktif hale gelirler.

University of Würzburg. “Herpes virus decoded.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200427091645.htm (accessed April 27, 2020).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir