Sanal gerçeklik empati kurmayı kolaylaştırır

Photo by stephan sorkin on Unsplash

eNeuro’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, sanal gerçeklik diğer insanlarla özdeşleşme yeteneğinizi artıran beyin ağlarını harekete geçiriyor. Teknoloji, şiddet uygulayan suçluların tedavisinde başkalarıyla daha fazla empati kurmaları için bir araç olabilir.

Başarılı ilişkiler için birinin bakış açısını anlamak çok önemlidir. Bu doğal olarak gelişmediğinde, sanal gerçeklik teknolojisi sürece yardımcı olabilir. Çok-duyusal geri bildirim sağlayan birinci şahıs bakış açısı sanal gerçeklik deneyimi, beyni sanal bir vücudun kendi bedeni olduğunu düşünmeye itebilir. Bu, beynin sanal olaylara gerçek dünyada oluyormuş gibi tepki vermesine neden olur.

Araştırmada, katılımcıların beyin aktivitesini izlemek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme kullanıldı ve bir kadının bakış açısından bir kadını sözlü olarak taciz eden bir adamın sanal gerçeklik animasyonu yaşatıldı.Sahneyi izlemeden önce katılımcılar, kadın olarak veya kadını izleyen bir seyirci olarak yapılan sanal gerçeklik eğitiminden geçtiler. Birinci şahıs yapılanmasını yaşayan insanlar kadının vücudunu kendileri olarak tanımladılar ve kişisel alan ve vücut sahipliği ağlarında senkronize beyin aktivitesi gözlendi. Ayrıca adam yaklaştığında, beyin tehdit algısının işlendiği bazı bölümlerinde güçlü senkronize aktivite gösterildi

https://gph.is/1EGvhgF

Society for Neuroscience. “Virtual reality makes empathy easier: VR technology increases identification with others by activating key brain networks.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200420145025.htm (accessed April 22, 2020)..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir