İnsan beynindeki dil yolunun kökenleri en az 25 milyon yaşında

Photo by Soner Eker on Unsplash

Bilim adamları, insan beynindeki dil bağlantılarının evrimsel olarak düşünüldüğünden 20 milyon yıl daha erken oluştuğunu keşfettiler.

Daha önce birçok bilim adamı tarafından, dil gelişim basamaklarının, yaklaşık 5 milyon yıl önce hem maymunların hem de insanların ortak bir atasıyla ortaya çıktığı düşünülüyordu.

Sinirbilimciler için bu buluş, evrimsel tarihi aydınlatan bir fosil bulmakla karşılaştırılabilir. Ne var ki, kemiklerin aksine, beyin fosilleşmedi. Bunun yerine sinirbilimcilerin, yaşayan primatların beyin taramaları üzerinde çalışarak ve bunları insanlarla karşılaştırarak ”ortak ata” beyninin nasıl olabileceği ile ilgili çıkarımlar yapmaları gerekti.

Avrupalı ​​ve ABD’li bilim adamları, Nature Neuroscience’de yayınlanan, insanlarda, insansı maymunlarda ve maymunlarda işitsel bölgelerin ve beyin yollarının, beyin görüntüleme çalışmasını ve analizini gerçekleştirdi.

İnsan beynindeki işitsel korteksi, konuşma ve dili işlemek için önemli olan frontal lob bölgeleri ile birbirine bağlayan bu dil yolunun bir bölümünü keşfettiler. Her ne kadar konuşma ve dil insanlarda özelleşmiş olsa da, diğer primatlardaki işitsel yol ile olan bu bağlantı, işitsel biliş ve vokal iletişimde evrimsel bir temel ortaya koymaktadır.

Çalışma aynı zamanda insan dili yolunun kayda değer dönüşümünü de aydınlatıyor.İnsana özgü önemli bir fark bulundu: Bu beyin yolu, insanlarda sol tarafta daha güçlü ve sağ taraf, beynin işitsel olmayan kısımlarını içermek için işitsel evrimsel prototipten sapmış gibi görünüyor.

Çalışma, küresel bilim topluluğu tarafından açıkça paylaşılan kaynaklardan yapılan beyin taramalarına dayanıyor. Ayrıca, daha fazla keşfe ilham vermek için küresel olarak paylaşılan orijinal yeni beyin taramaları oluşturdu.

Newcastle University. “Origins of human language pathway in the brain at least 25 million years old.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200420125519.htm (accessed April 21, 2020).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir