Süper çözünürlüklü mikroskopinin sınırları aşıldı


Photo by Single Molecule Science (T hücre reseptörlerinin (pembe) ve CD45 fosfatazın (yeşil)
kesin lokalizasyonunu gösteren bir T hücresi)

Nobel Ödüllü süper çözünürlüklü mikroskopinin sınırlamalarını aşan ultra hassas bir mikroskop, bilim insanlarının bireysel moleküller arasındaki mesafeleri doğrudan ölçmelerine izin verecek.


UNSW tıp araştırmacıları, bozulmamış hücrelerde moleküller arasındaki etkileşimleri tespit etmek için tek moleküllü mikroskopide benzeri görülmemiş çözünürlük seviyelerine ulaştılar.


2014 Nobel Kimya Ödülü, moleküllerin floresanına dayanan süper çözünürlüklü mikroskopi teknikleri geliştiren Eric Betzig, Stefan Hell ve William Moerner’e gitti. Bu da karmaşık biyolojik sistemler ve süreçler hakkında yeni moleküler perspektifler sağladı.

Tek tek moleküller halihazırda süper çözünürlüklü mikroskopi ile gözlemlenip izlenebilse de, bu moleküller arasındaki etkileşimler mevcut tek molekül mikroskoplarının çözdüğünden en az dört kat daha küçük bir ölçekte gerçekleşir.

Araştırmacılar, ultra hassas tek molekül mikroskoplarının faydalarını göstermek için T hücrelerindeki sinyal proteinleri arasında doğrudan mesafe ölçümleri yaptılar.

University of New South Wales. “Self-aligning microscope smashes limits of super-resolution microscopy.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200420105049.htm (accessed April 20, 2020).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir