Koronavirüs Salgını: Plazma tedavisi nedir? Dünyanın beklediği mucize tedavi mi?

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

Hindistan’ın en iyi tıbbi araştırma kurumu olan Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi (ICMR) Perşembe günü, COVID-19 ile enfekte olan ve ciddi derecede hasta olan insanlar için plazma tedavisi için klinik bir deneyi onayladı. Dünyadaki birçok ülke koronavirüs bulaşmış hastaları tedavi etmek için plazma kullanmaya başladı ve tedavi hasta sağlığını iyileştirmede bazı olumlu sonuçlar gösterdi. Şu anda, virüs için bir tedavi yok, ancak devam eden birçok aşı denemesi bulunuyor.

İyileştirici plazma tedavisi nedir?

Plazma terapisi, enfekte olan hastaları tedavi etmek için bir enfeksiyondan (veya iyileşmiş) iyileşen insanların kanında bulunan antikorları kullanır. Vücut özellikle bir enfeksiyonu hedeflemek için tasarlanmış antikorlar yapar. Bu antikorlar yıllarca kanda, özellikle plazmada, yani kanın sarımsı sıvı kısmında kalabilir.

Plazma tedavisi bir aşı değildir, bunun yerine enfekte kişinin vücuduna kendi antikorlarını üretmeye başlaması için bir destek verir. Teorik olarak, bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaşmak için çok zayıf olan hastalarda kullanılabilir.

Plazma terapisinin tarihçesi

Hastaları tedavi etmek için plazma kullanımı yeni değil ve diğer Koronavirüslerle enfekte olan hastaları, Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli akut solunum sendromunu (SARS) tedavi etmek için başarıyla kullanılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, Koronavirüsler soğuk algınlığından MERS ve SARS gibi daha kritik virüslere kadar değişen bir virüs ailesidir. Bu virüsler hayvanlardan gelir ve bazen hayvanlardan insanlara bulaşabilir, buna yayılma olayı denir, çok sayıda farklı faktörün bir araya gelmesi gerektiği için nadir görülen durumlardır. COVID-19 durumunda bu oldu.


Plazma terapisinin kullanımı, Emil von Behring’in enfekte hastalara hayvanlardan alınan antikorlar enjekte ederek difteri için bir tedavi geliştirdiği 1900’lere dayanmaktadır.


1918’de İspanyol gribi COVID-19’a benzer bir salgın haline geldiğinde plazma tedavisi kullanıldı. Özellikle bir kişi hastalığın ilk günlerindeyse enjekte edilmesi yararlı olurdu

2013 yılında başlayan Ebola salgını sırasında, aşıların geliştirilmesi zaman aldığından plazma tedavisi hastaları tedavi etmek için tekrar kullanıldı. İlk aşı 2019’da ABD’de onaylandı, ancak önleyici bir aşıdır. Hastalığın hala tedavisi yok.

2003’teki SARS 26 ülkeye yayıldı ve 8.000 ölüme neden oldu. Bazı durumlarda, enfekte olanları tedavi etmek için iyileşmiş hastalardan alınan plazma kullanılmıştır. On yedi yıl sonra hala SARS için bir aşı veya tedavi yoktur.

Aşılar ve plazma tedavisi arasındaki fark

İnsan vücuduna bir davetsiz misafir bulaştığında, onunla savaşmak için antikorlar üretilir. Antikorlar, toksinleri veya hastalık taşıyan organizmaları nötralize etmek veya yok etmek için vücut tarafından üretilen proteinlerdir ve spesifik olarak belirli bir tip hastalıkla savaşmak için yapılırlar. Bir kişinin hastalıkla savaşması ve gelecekte hasta olmaması için, antikorlar vücudun hastalığa karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olur.

Aktif bağışıklık uzun ömürlüdür ve bazen yaşam boyu sürer, ancak gelişmesi haftalar sürer. Bağışıklık sistemi, enfekte olarak veya bir aşı yoluyla zayıflamış bir hastalığın sokulması yoluyla bu hastalık için antikorlar ürettiğinde ortaya çıkar.

Bir aşı, vücudu henüz temas etmediği bir hastalık ile savaşmak için eğiten biyolojik olarak tasarlanmış bir ilaçtır. Zayıflamış veya aktif olmayan hastalığa neden olan mikroorganizma vücuda enjekte edilir, bu da vücudu kendi antikorlarını yaratmaya yönlendirir, böylece kişiye bu hastalığa karşı bağışıklık kazandırır. Aşılar, birisi enfekte olduğunda hastalığı tedavi etmek yerine hastalığı önlemek için tasarlanmıştır.


Pasif bağışıklık geçicidir, ancak hızlıdır. Antikorlar, örneğin plazma tedavisi ile vücudun ürettiği bağışıklıktan ziyade bir kişiye verildiğinde ortaya çıkarlar

Ülkeler Ne Yaptı ?

ABD plazma terapisi için klinik denemelere başladı. Ayrıca olası aşılar için klinik denemelere başladılar, ancak sonuçları beklememiz ve izlememiz gerekecek. Türkiye, Güney Kore, İtalya, İngiltere, dünyayı ele geçiren koronavirüs kriziyle başa çıkmaya yardımcı olmak için plazma terapisine bakan birkaç ülkeden bazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir