Kanser Nedir ?

Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Kanser, hücreler anormal hızla bölünüp diğer doku ve organlara yayıldığında ortaya çıkan büyük bir hastalık grubunu kapsayan geniş bir terimidir. Kanser, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Kanserin Gelişmesi ve Metastazı

Sağlıklı bir vücutta, vücudun rutin görevleri için ihtiyaç duyduğu trilyonlarca hücre büyür ve bölünür. Sağlıklı hücrelerin, hücre tipine bağlı olarak, çoğaldıkları ve öldükleri kendilerine özel bir yaşam döngüsü vardır. Yeni hücreler eski ya da hasarlı hücrelerin yerini alır. Kanser bu süreci bozar ve hücrelerde anormal büyümeye yol açar. DNA’daki değişiklikler veya mutasyonlardan kaynaklanır.

DNA, her hücrenin içinde o hücreye özel genleri bulundurur. Hücreye hangi işlevleri gerçekleştireceğini ve nasıl büyütüleceğini ve bölüneceğini söyleyen talimatları vardır. Mutasyonlar DNA’da sıklıkla görülür, ancak hücreler genellikle bu hataları düzeltir. Bir hata düzeltilmediğinde, hücre kanserli hale gelebilir.

Mutasyonlar, artık görev süresi dolan ve değişmesi gereken hücrelerin ölmek yerine hayatta kalmasına ve ihtiyaç duyulmadı halde yeni hücrelerin oluşmasına neden olabilir. Bu ekstra hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek tümör adı verilen büyümelerin oluşmasına neden olabilir. Tümörler, vücutta nerede büyüdüklerine bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ancak tüm tümörler kanserli değildir. İyi huylu tümörler kansere sebep olmaz ve yakındaki dokulara yayılmazlar. Bazen, büyüyerek komşu organlara ve dokulara baskı yaptıklarından sorunlara neden olabilirler. Kötü huylu tümörler kanserlidir ve vücudun diğer bölgelerini istila edebilirler.

Bazı kanser hücreleri ayrıca kan dolaşımından veya lenfatik sistemden vücudun uzak bölgelerine göç edebilir. Bu süreç metastaz olarak adlandırılır. Metastaz yapmış kanserler diğerlerine göre daha ilerlemiş kabul edilir. Metastatik kanserlerin tedavi edilmesi daha zordur ve daha ölümcül olma eğilimindedirler.

Kanser Çeşitleri

Kanserler, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olsalar bile, başladıkları bölgeye ve yapıldıkları hücreye göre adlandırılır. Örneğin, akciğerlerde başlayan ve karaciğere yayılan bir kansere hala akciğer kanseri denir.

Bazı genel kanser türleri için kullanılan birkaç klinik terim de vardır:

Karsinom deride veya diğer organlarla bağlantılı dokularda başlayan bir kanserdir.

Sarkom, kemikler, kaslar, kıkırdak ve kan damarları gibi bağ dokularının bir kanseridir.

Lösemi, kan hücreleri oluşturan kemik iliği kanseridir.

Lenfoma ve miyelom, bağışıklık sisteminin kanserleridir.

Risk Faktörleri ve Tedavisi


Kanserin doğrudan nedeni, hücrelerinizdeki DNA’daki değişikliklerdir (veya mutasyonlar). Genetik mutasyonlar kalıtsal olabilir. Ayrıca çevresel faktörlerin bir sonucu olarak doğumdan sonra da ortaya çıkabilirler. Bu faktörlerden bazıları şunları içerir:

kanserojen kimyasallara maruz kalma,

kanserojen denir radyasyona maruz kalma

korunmadan güneşe maruz kalma

insan papilloma virüsü (HPV) gibi bazı virüsler

sigara içmek

beslenme şekli ve fiziksel aktivite düzeyi gibi yaşam tarzı seçimleri


Kanser riski yaşla birlikte artma eğilimindedir. Enflamasyona (yangı veya iltihaplanma) neden olan bazı mevcut sağlık durumları da kanser riskinizi artırabilir.


Kanseri tetikleyen faktörleri bilmek, kanser risklerinizi azaltan bir yaşam tarzı için yardımcı olabilir. Uzmanlara göre, bunlar kanseri önlemenin en iyi yedi yoludur:

  1. Tütün kullanmayı bırakın ve pasif içicilikten kaçının.

2.Sağlıklı ve dengeli beslenin.

İşlenmiş et alımınızı sınırlayın.

Esas olarak bitkisel gıdalar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlara odaklanan bir “Akdeniz diyeti” benimsemeyi düşünün.

Alkolden kaçının veya aşırıya kaçmayın.


3. Sağlıklı bir kiloda kalın ve her gün en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın.


4. Güneşten korunun


Giysi, güneş gözlüğü ve şapka ile korunun ve sık sık güneş kremi uygulayın.

Sabah 10 ile akşam 4 arasında güneşten kaçının Güneş ışınlarının en güçlü olduğu zamandır.

Dışarıdayken gölgede kalın.

5. Hepatit B ve HPV gibi kansere yol açabilecek viral enfeksiyonlara karşı aşı olun.


6. Riskli davranışlarda bulunmayın. Örneğin güvenli bir cinsel hayatınız olsun, sadece lisanslı salonlarda dövme yaptırın.

7. Çeşitli kanser türlerini taramak için düzenli olarak doktorunuza görünün. Bu, olası kanserleri mümkün olduğunca erken yakalama şansınızı artırır.

Kanser tedavisinin, kanserin türüne ve ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak farklı hedefleri vardır. Bu hedefler şunları içerir:


Tedavi bulma: Bu tüm kanserler ve durumlar için mümkün değildir. Birincil tedavi sağlamak: Vücudunuzdaki kanser hücrelerini öldürmek. Adjuvan tedavi sağlama: Kanserin geri dönme riskini azaltmak için birincil tedaviden sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek. Palyatif tedavi sağlama: Solunum güçlüğü ve ağrı gibi kanserle ilişkili sağlık semptomlarının hafifletilmesi.


En yaygın kanser tedavisi yolları


Cerrahi: Kanseri mümkün olduğunca cerrahi olarak kaldırır.


Kemoterapi: Hızla bölünen kanser hücrelerini öldürmek için hücreler için toksik olan ilaçları kullanır.


Radyasyon tedavisi: Kanser hücrelerini öldürmek için vücudunuzun içinde (brakiterapi) veya dışarıda (dış ışın radyasyonu) güçlü, odaklanmış radyasyon ışınları kullanır.


Kök Hücre (Kemik İliği) Nakli: Hastalıklı kemik iliğini sağlıklı kök hücrelerle onarır. Kök hücreler, çeşitli fonksiyonlara sahip olabilen farklılaşmamış hücrelerdir. Bu nakiller doktorların kanseri tedavi etmek için daha yüksek dozlarda kemoterapi kullanmalarına izin verir.


İmmünoterapi (Biyolojik Terapi): Vücudunuzun bağışıklık sisteminin kanseri tanımasına yardımcı olmak için antikorlar kullanır, böylece onunla savaşabilir.

Hormon Tedavisi: Kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak için belirli kanserleri besleyen hormonları kaldırır veya engeller.

Hedefli İlaç Tedavisi: Kanser hücrelerinin büyümesine ve hayatta kalmasına yardımcı olan belirli moleküllere müdahale etmek için ilaç kullanır.

NOT: Bu bilgiler internet ortamından derlenmiştir, sağlık sorunlarınız için doktorunuza danışın.

3 thoughts on “Kanser Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir