Yeni nesil temiz enerji araçları için gaz depolama yöntemi

Photo by Darren Halstead on Unsplash


Northwestern Üniversitesi liderliğindeki bir araştırma ekibi, yakıt hücresiyle çalışan araçlar için hidrojen ve metan gazlarını depolayacak çok yüksek gözenekliliğe ve yüzey alanına sahip yeni malzemeler sentezledi. Bu gazlar fosil yakıtlara karşı temiz enerji alternatifleridir.

Bir tür metal-organik çerçeve (MOF) olan tasarım malzemeleri, daha güvenli basınçlarda ve çok daha düşük maliyetlerde geleneksel adsorban malzemelere göre önemli ölçüde daha fazla hidrojen ve metan depolayabiliyor.


Adsorbanlar sıvı veya gaz halindeki molekülleri yüzeylerine bağlayan gözenekli katılardır. Nanoskopik gözenekleri sayesinde, bu yeni malzemeden bir gramlık bir numune 1.3 futbol sahasını kapsayacak bir yüzey alanına sahiptir.

Birçok endüstri ve uygulama, oksijen, hidrojen, metan gibi diğer sıkıştırılmış gazlara ihtiyaç duyduğundan bu yeni malzemelerin gaz depolama endüstrisi için bir atılım olacağı düşünülüyor.

NU-1501 olarak adlandırılan ultra gözenekli MOF’lar, çok boyutlu, son derece kristalli, gözenekli çerçeveler oluşturmak için kendi kendine bir araya gelen organik moleküller ve metal iyonları veya kümelerinden oluşur.

Hidrojen ve metanla çalışan araçlar yüksek basınçlı sıkıştırmaya ihtiyaç duymaktadır. Bir hidrojen tankının basıncı, araba lastiklerindeki basınçtan 300 kat daha fazladır. Hidrojenin düşük yoğunluğu nedeniyle, bu basıncı gerçekleştirmek pahalıdır ve aynı zamanda güvensiz olabilir, çünkü gaz oldukça yanıcıdır.

Hidrojen ve metan gazını araçlarda çok daha düşük basınçlarda depolayabilen yeni adsorban malzemeler geliştirmek, bilim adamlarının ve mühendislerin yeni nesil temiz enerji otomobilleri geliştirmesine yardımcı olabilir.

Northwestern University. (2020, April 16). Gas storage method could help next-generation clean energy vehicles: Tremendous amounts of hydrogen and methane can be stored in nanoscopic pores. ScienceDaily. Retrieved April 17, 2020 from www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200416151739.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir